Independent Türkçe'de yer alan habere göre, ekibin analizine, çalışmanın başlangıcında ortalama yaşları 56 olan 800'den fazla erkek dahil edildi. Bu kişiler, hayatlarıyla ilgili anket sorularını yanıtladı ve 12 yıllık bir süre boyunca biliş ve hafıza testlerine katıldı.

Uzmanlardan maske uyarısı: Eris varyantı yayılımı artıyor Uzmanlardan maske uyarısı: Eris varyantı yayılımı artıyor

Çalışmanın başlangıcında hiçbir katılımcıda sertleşme bozukluğu veya bilişsel problemler yoktu. Ancak cinsel yaşamları yıllar içinde azalmaya başlayan erkeklerin hafızasında düşüş yaşandı. Sertleşme bozukluğunda mustarip erkeklerin bilişsel performansı ise hem çalışmanın başında hem de ilerleyen süreçte daha kötüydü.

"Cinsel yaşamlarımız ve kavrayışımız arasında açık bir bağlantı var"
Pensilvanya Eyalet Üniversitesi'nde doktora adayı Riki Slayday, "Zaman içinde erektil işlevde artış veya azalmalar gördük. Cinsel tatminin bilişsel işlevdeki eşzamanlı artış veya azalmalarla ilişkili olduğunu bulduk. Bu da bize cinsel yaşamlarımız ve kavrayışımız arasında açık bir bağlantı olduğunu söylüyor" dedi.

Ekip, bulgularının en azından yaşlı erkeklerin azalan cinsel sağlıklarının hafıza sorunlarının erken bir uyarı işareti olabileceğini gösterdiğini vurguluyor.