Çiftçi Kayıt Sistemi’nden kayıtlı olan emekli çiftçilerin, Cumhuriyetin 100. yılı nedeniyle çalışmayan emeklilere tek seferlik ödenen 5 bin liralık ikramiyeden faydalanamayacak olması tepki toplamıştı. Çiftçilerin sistemden çıkmak için SGK önünde uzun kuyruklar oluşturması hatta üretimi bırakmaya karar vermesi ardından birgelişme yaşandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelen yoğun şikayetler sonrasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan’a talimat verdi. Emekli çiftçilerin de 5 bin TL’lik ikramiyeden yararlanmasının önü açılması için çalışmalara başlandı. Ak Parti kaynakları tarafından, ikramiye kapsamı dışında kalan emekli çiftçilerle ilgili yeni bir düzenleme yapılacağı, bunun bütçe görüşmelerinden önce bir torba teklifle TBMM Genel Kuruluna gelebileceği belirtildi.

Ak Parti'ye Şikayet Yağdı


Daha önce üretim faaliyetleri nedeniyle Çiftçi Kayıt Sisteminde (ÇKS) kayıtları bulunan; ancak bugün herhangi bir üretim  faaliyeti olmayan, sayıları yaklaşık 1,5 milyonu bulan çiftçiler, 1 Ekim 2023 tarihine kadar çalışmayan emekliyi kapsayan ikramiyeden yararlanamayınca, AK Parti yönetimi ve milletvekillerini âdeta telefon ve mesaj yağmuruna tuttu. Çiftçilerin büyük  bölümü, ÇKS kayıtlarını sildirmek için ziraat odalarında kuyruk oluşturdu.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Türkiye ekonomisi, G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi Ticaret Bakanı Ömer Bolat: Türkiye ekonomisi, G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi


Bütçe Görüşmelerinden Önce Torba Teklife Girecek


Türkiye gazetesinin haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son Rize programı sırasında da çay üreticileri aynı şikâyeti gündeme getirdi. AK Parti grup yöneticilerinin sıkıntının ÇKS kayıtlarından kaynaklandığını bildirdiği Cumhurbaşkanı Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’la bir araya gelerek problemi çözmeleri talimatını verdi.
AK Parti kaynakları, emekli çiftçilerin ikramiye alabilmeleri için düzenleme yapılabileceğini ve bunun bütçe görüşmelerinden önce bir torba teklifle TBMM Genel Kuruluna gelebileceğini belirtiyor.