İsveç'te aşırı sağcı politikacı Rasmus Paludan'ın Kuran'ı yakmasının ardından Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklama ile Paludan'ın hareketini kınamıştı. Bakanlık'tan yapılan açıklamada 'Ülkemizin tüm uyarılarına rağmen, İsveç'te bugün kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim'e karşı yapılan aşağılık saldırıyı en güçlü şekilde lanetliyoruz' ifadeleri kullanıldı. Türkiye'deki birçok politikacının olayları kınamasının ardından bir tepki de vatandaşan geldi.

İsveç Konsolosluğu önünde protesto

İstiklal Caddesi'nde bulunan İsveç Başkonsolosluğu önünde toplanan İstanbul Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanlığı ile Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu üyeleri İsveç'te Kur'an-ı Kerim yakılmasını protesto etti. İstanbul Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanlığı üyeleri tekbir getirerek 'Kur'an-a uzanan eller kırılsın' sloganı attı.

Grup adına açıklamada bulunan İl Teşkilat Başkanı Burak Tekin: 'Bu yapılan saygısızlık dünya üzerindeki 1,5 milyar Müslümana yapılmıştır. Dün nasıl Çin'e karşı kandaşımız olan Doğu Türkistan'ın yanında durduysak, bugün burada kutsalımıza yapılan saygısızca ve hayasızca eylemin karşısında duracağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bu eylemlere karşı en güçlü mücadeleyi vereceğimizden kimsenin kuşkusu olmasın. Bizler sizin gibi aşağılık insanlar değiliz. Şimdi burada sizin paçavranız olan bu bayrağı yakmayı çok iyi biliriz, lakin biz atalarımız gibi bir gece ansızın gelir başkentiniz olan Stockholm'e İslam Türk sancağımızı diker, sabah namazımızı eda ederiz' ifadelerini kullandı.