2024 seçimlerinden önce AK Parti kulislerinin hiç olmadığı kadar hareketli olduğunu aktaran Yeni Şafak yazarı Ersin Çelik, "Çünkü bazı isimler İstanbul’da 'boy göstermeye' başladılar. Bir nevi aday adaylığı çalışması yapıyorlar." ifadelerini kullandı.

4 İSİM ÖNE ÇIKIYOR

AK Parti'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan aday adaylığında dört ismin öne çıktığını aktaran Çelik, söz konusu isimlerin; Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve eski Ulaştırma, Çevre ve Şehircilik Bakanı Adil Karaismailoğlu olduğunu söyledi.

Göksu, Kurum ve Karaismailoğlu'nun potansiyel aday adayları olduğunu ve kamuoyu oluşturmak için çalıştıklarını belirten Çelik, bir tek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, “Ben bakanlığa, sağlığa, işime odaklıyım. Asla gündemimde yok.” açıklaması yaptığını anımsattı.

Edinilen kulis bilgisine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın Murat Kurum'u, eski Hazine ve Maliye Bakanı ve Erdoğan'ın damadı Berat Albayrak'ın Adil Karaismailoğlu'nu, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş'un Tevfik Göksu'yu, cemaatlerin ise Fahrettin Koca'yı desteklediği kaydedildi.

CHP'de İstanbul'un ilk resmi adaylığı değişimci isimden geldi! CHP'de İstanbul'un ilk resmi adaylığı değişimci isimden geldi!

"ADAYCILIK KAMPANYASINA DÖNÜŞEBİLİR"

Çelik konuya ilişkin şöyle yazdı:

"Ancak benim dikkatimi çeken ve probleme dönüşmesi muhtemel bir durum söz konusu. AK Parti içinde başlayan İstanbul’a aday olma yarışı, 'ekipler çatışmasına' evrilecekmiş gibi bir hava seziyorum. Potansiyel adayların ekipleri gayet tabii işlerini yapıyorlar. Öne çıkma, gündeme gelme ve konuşulma çabaları rekabeti de beraberinde getiriyor. Fakat rekabet ortamı bir süre sonra 'adaycılık' kamplaşmasına dönüşebilir. Bunu gözlemliyorum. Görüştüğüm bazı AK Parti'lilerden de benzer yorumlar aldım."