İstanbul'un sekiz ilçesinde oturanlar dikkat! İşte ağır yıkım yaşanabilecek yerler

Prof. Dr. Okan Tüysüz depremlerin yıkıcılığının ivme değerlerine bağlı olduğunu belirterek olası İstanbul depreminde 26 ilçe olası depremde 0,4 - 0,6 arasında pik zemin ivmesine maruz kalabileceğini söyledi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Anadolu'nun 11 kentini vuran deprem felaketinin ardından Marmara denizinde meydana gelecek depremin İstanbul'u nasıl etkileyeceği merak konusu oldu.

Jeolog (yer bilimci) Prof. Dr. Okan Tüysüz, İstanbul'da pik zemin ivmesinin en büyük olduğu 8 ilçeyi açıkladı. İvme ne kadar büyükse yüzeydeki sarsıntı da o oranda büyüyebiliyor.

Habertürk'ten Alper Uruş'a konuşan Prof. Dr. Okan Tüysüz, pik zemin ivmesinin (deprem karşısında zeminin sarsılma miktarı) hangi ilçelerde daha fazla olacağına yönelik tahminleri paylaştı.

"İVME NE KADAR BÜYÜKSE YIKIM O KADAR FAZLA OLUR"

Prof. Dr. Tüysüz, ivmeyi şu sözlerle açıklıyor:

"Bir bölgede gelecekte, belli zaman dilimlerinde olabilecek depremlerin olma olasılığı ve bu olasılığa karşılık gelen ivme belirlenebiliyor.

Deprem ivmesi, deprem dalgalarının bir bölge içerisinden geçtiği andaki hızlarının zamana karşı davranışını, dolayısıyla deprem karşısında zeminin sarsılma miktarını gösterir. İvme ne kadar büyükse yüzeydeki sarsıntı ve buna bağlı olarak hasar da o oranda büyük olacaktır.

Peak ground acceleration (PGA) olarak kısaltılan pik zemin ivmesi, bir yerde deprem esnasında meydana gelen maksimum yer ivmesine karşılıktır. Daha yalın ifadeyle pik zemin ivmesi, zeminin en fazla ne kadar sarsılabileceğini gösterir."

TÜRKİYE'DEKİ DEPREMLERİN İVME DEĞERLERİ E-DEVLET'TE

e-Devlet'in tdth.afad.gov.tr/TDTH/main.xhtml internet sitesinden ulaşılabilen 'Türkiye Deprem Tehlike Haritası', farklı zaman dilimlerinde olabilecek depremlerin ivme değerlerini gösteriyor.

0,8 - 1 g arası kırmızı, 0,6 - 0,8 g arası pembe, 0,4 - 0,6 g arası sarıyla belirtiliyor.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat 2023 günü yaşanan depremde pik zemin ivmesi, Hatay civarında 1,3 g değerine ulaşmıştı.

Prof. Dr. Okan Tüysüz'e göre İstanbul'da 26 ilçe olası depremde 0,4 - 0,6 arasında pik zemin ivmesine maruz kalabilir.

0,6-0,8 arasında pik zemin ivmesi görülmesi beklenen ilçelerse şöyle:

Adalar

Avcılar

Bakırköy

Kartal

Pendik

Tuzla

Zeytinburnu

Beylikdüzü

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN