Vikinglerin denizcilik tarihine ışık tutmak ve bu kültürü tanıtmak için kaptan Lars Bill yönetiminde tura çıkan yelkenli gemi öğle saatlerinde Rumeli Feneri'nden Boğaz'da kendini gösterdi.

İstanbul Boğazı boyunca yelkenlerini açarak hareket eden gemi insanlar tarafından yoğun ilgi topladı. Geminin Kalamış'taki Setur Marina'ya demir atacağı, önümüzdeki günlerde Rahmi M. Koç Müzesi rıhtımına bağlanıp ziyarete açılacağı bilgisi geldi.

VİKİNGLERDE ÖNEMLİ YERE SAHİP

1893 yılındaki kazılarda keşfedildikten sonra 1970'de tamamı ortaya çıkarılan "Klastadship", Norveç'teki 4. Viking gemisi olarak biliniyor. "Oseberg", "Gokstad" ve "Tune" ise diğer Viking gemileri olarak bu kültürde önemli bir yere sahip.

Fatih Portakal'dan Erdoğan ile Bahçeli'nin sürpriz görüşmesi hakkında açıklama Fatih Portakal'dan Erdoğan ile Bahçeli'nin sürpriz görüşmesi hakkında açıklama

Dizaynı ve gemi yapım tekniklerindeki özellikleriyle dünya denizcilik tarihinde önemli konuma sahip olan Klastadship'in replikası "Saga Farmann" da Viking denizcilik kültürünü ve yelkenlilerini tanıtmak için Karadeniz, Akdeniz, Manş Denizi ve Norveç Denizi'nde faaliyetler yapacak.