İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Buğra Gökçe, olası bir İstanbul depremi konusunda endişe verici bir açıklamada bulundu.

Gökçe, İstanbul'da yaklaşık 200 bin yüksek riskli binanın bulunduğunu belirterek, "Konut sorununda önceliğimiz, deprem riski taşıyan ve dezavantajlı vatandaşlarımızın yaşadığı bölgeleri dönüştürmek olmalıdır." dedi.

"ORTA SINIFIN KONUTA ERİŞİM ŞANSINI AZALTIYOR"

Gökçe'nin verdiği bilgilere göre, 2002-2022 döneminde İstanbul'daki konut sayısı ve nüfus yaklaşık olarak iki katına çıkmasına rağmen, TOKİ ve Emlak GYO tarafından inşa edilen sosyal konut oranı sadece yüzde 5 seviyesinde kaldı. Gökçe, bu durumu şu sözlerle ifade etti:

"Bu durum orta sınıfın kiralama ya da satılık konuta erişim şansını azaltıyor, dezavantajlı kesimler için barınma krizini büyütüyor. Buna bir de yabancıya gayrimenkul satışı, kiralanması ve dış göçlerle gelen nüfusun da arz edilen sınırlı konut stoğuna talip olmasını eklediğimizde yurttaşlarımız riskli konutlarını boşaltacak kiralık ev bile bulamaz hâle geliyorlar… Konut sorununda temel önceliğimiz ise kamu arazilerini lüks konut üretimi için imara açmak değil, depremde yüksek risk taşıyan ve en dezavantajlı vatandaşlarımızın yaşadığı alanları dönüştürmek."

Editör: Batuhan Yavuz