Halk TV yazarı İsmail Saymaz, eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş suikastının üzerinden bir ay geçmesine rağmen hala yakalanamayan tetikçi Eray Özyağci hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Saymaz Özyağcı'nın sabıka kaydını kaleme aldı.

İsmail Saymaz Özyağci'nin hakkında birden çok kesinleşmiş hapis cezası ve yakalama kararı bulunduğu için firari bir hayat sürdüğünü açıkladı. Suikast için Ankara'ya gönderilirken de iki özel harekat polisinin eskortluğunda yola çıkarıldığını ifade eden Saymaz, 'Sinan Ateş'in katili azılı bir kapkaççıymış' başlıklı yazısında ''Özyağci, küçük yaştan itibaren uyuşturucuya ve suça adım attı'' dedi

İŞTE İSMAİL SAYMAZ'IN AÇIKLAMALARI

'Özyağci, küçük yaştan itibaren uyuşturucuya ve suça adım attı. İlk sabıkasını şantajdan aldı. Olay şöyleydi: Pendik'te 30 Ekim 2013'te 17 yaşındaki Eren A. elindeki odun sopasıyla, okuldan çıkan 13 yaşındaki Ö.F.Ö.'nün bozuk paralarını ve saatini zorla aldı. Ö.F.Ö. eve dönerken Özyağci ile karşılaştı. Özyağci de bir çok kez Ö.F.Ö.'den tehditle para almıştı. Bu yüzden Ö.F.Ö., Özyağci tarafından soyulmaktan ürktü.

Ö.F.Ö.'nün ifadesinden: 'Eray 'Hani para' diye sordu. Eren'in paralarımı ve kol saatimi aldığını söyledim. Eray'ın bana zarar vermesinden korktum. Eray, 'Nasıl olsa bana 50 TL getirecektin, sen parayı getir, ben saati sana veririm' dedi. Telefon numaramı istedi.

Özyağci, akşam 'Saatin bende, parayı getirdiğinde vereceğim' diye mesaj attı. Ö.F.Ö.'nün annesi şikayetçi oldu. İstanbul Anadolu Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki dava 10 Nisan 2014'te bitti. Özyağci'ya şantajdan 6 ay 20 gün hapis ve 320 TL para cezası verildi. Sabıkalı olmadığı için hükmün açıklanması geri bırakıldı. Üç yıl denetim uygulanacaktı.

Özyağci, denetim altında olması gereken üç yılda kapkaççıya dönüştü. Bu dönemde 1979 doğumlu Aytaç Karahan liderliğinde üç kişilik kapkaç çetesi kurdular. Çetenin diğer üyesi 1993 doğumlu Sergen Uca'ydı. Karahan'a ait 34 HM 5664 plakalı araçla Anadolu Yakası'nda dolaşıyor ve sokakta yalnız yürüyen kadınları hedef seçiyorlardı. Yöntemleri şöyleydi: Karahan, araçla kadına çarpıyor; Özyağci ya da Uca, camdan uzanarak, kadının çantasını veya cüzdanını alıyordu.'

'Özyağci işlediği suçlardan ötürü İstanbul Anadolu Çocuk Ağır Ceza mahkemelerinde yargılandı ve hapis cezaları aldı' diyen Saymaz, 'Cezaların toplamı 21 yıl 10 ay 15 gün. 16 yıl 10 ay 16 günü kesinleşti. Özyağci, 5 Ağustos 2015'ten 16 Mart 2016'ya kadar yalnızca yedi ay tutuklu kaldı!' bilgisini aktardı.