Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yeni kabinenin açıklanmasının ardından dolar, Euro ve altın fiyatlarındaki yükselişler ile ilgili Dijitalgaste’ye konuştu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın başına Mehmet Şimşek’in getirilmesinin ardından altın ve döviz tahminlerini açıkladı.

Altın fiyatları yükselişe devam edecek mi? Dolar ve Euro’da son durum ne olacak? Bütün soruların cevaplarını İslam Memiş, Dijitalgaste’ye anlattı.

İslam Memiş, Gram altının yıl sonuna kadar 1400-1500 TL seviyelerini göreceğini doların 24-25 TL, Euro’nun ise yıl bitmeden 28 liranın üstüne çıkacağını söyledi.

İşte İslam Memiş’in açıklaması:

İSLAM MEMİŞ: DOLAR YÜKSELİŞE DEVAM EDECEK

"Dolar ve altın gramındaki geri çekilmeler sınırda kalır. Orta ve uzun vadede tekrar yükselişlerine devam eder. Dolar TL kurunda 24-25 bandına kadar yükselişe devam edecek. Gözlerimiz hem Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz kararında hem de Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in maliye ve para politikasına ilişkin vereceği mesajlarda. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda görev değişikliği olacak mı? Onu da yakından takip ediyoruz. Dolar, Haziran ayında 20.80 veya 20.55 lira seviyesinde son bir kez destek seviyesi olarak takip edecem. Yine orta ve uzun vadede dolar 24-25 TL’yi yıl bitmeden görecek."

Simit Sarayı halka arz hangi bankalarda işlem görecek? Simit Sarayı halka arz fiyatı ne kadar, kaç lot verir? Simit Sarayı halka arz hangi bankalarda işlem görecek? Simit Sarayı halka arz fiyatı ne kadar, kaç lot verir?

GRAM ALTIN 1500 LİRAYI GÖRECEK

İslam Memiş, “Gram altın dolardan destek görmeye devam ediyor. Kapalı Çarşı’da gram altın fiyatı 1388 lira seviyesinde. Yaz aylarında gram altın 1400-1500 lira olabilir.13 Mayıs tarihinde gram altın TL fiyatı serbest piyasalarda 1516 lira seviyesine kadar yükseldi. Seçimlerden sonra tekrar serbest piyasalar seviyesinde 1355 liraya kadar düştü. Altın kısa vadede 1350 liranın altına düşmeyecek. Yıl içerisinde ama 1450-1500 lira seviyesine çıkacağını” söyledi.

EURO DOLARDAN DAHA AVANTAJLI

"Dolar nereye diğer yabancı para birimleri ve altının gram fiyatı oraya gidiyor. Dolar gerilediği zaman altın ve diğer para birimleri ona göre düşüşe geçiyor. Ama bu yıl Euro’nun avantajı dolara göre daha fazla. Euro bu yıl içerisinde 28 liranın üstüne çıkabilir."

İSLAM MEMİŞ: ALTIN BİRİKTİRMEYE DEVAM EDİN

İslam Memiş son olarak şunları söyleyerek sözlerine son verdi;

“Yatırımcıların dolardan uzaklaşmasını tavsiye ediyorum çünkü dolar bir yatırım aracı değildir. Dolar en az kazandıran bir enstrümandır. Doların 20 yıllık getirisine baktığımız zaman yüzde 18 civarında kazandırmıştır. Doların ahım şahım bir getirisi yoktur. Döviz almak isteyen yatırımcıya Euro tavsiyesinde bulunmak isterim ama gram altında her yıl olduğu gibi yatırımcısının yüzünü güldürmeye devam ediyor. Yatırımcılar altın biriktirmeye devam etsinler.”

Haber: Ömer YILDIZCI