Finans analisti İslam Memiş, geçen haftanın finansal rakamlarını değerlendirirken altın fiyatlarının düşüşünün kalıcı olmayacağını ve gram altının 2024 yılında 2.500 TL'ye ulaşacağını öngördü.

Borsa İstanbul'un 15.000 puan seviyelerine yükseleceğini söyleyen Memiş, dolar ve euro kurunda ise yükseliş trendinin devam edeceğini belirtti. Ons altın ve gram altında ise kısa vadede dalgalanmalar yaşanmasına rağmen uzun vadede yükseliş öngördü. Memiş, bu hafta altın alanların iyi bir karar verdiğini ifade etti.

'BIST 100, 15 BİN PUANA KADAR YÜKSELECEK'

t24'te yer alan habere göre Borsa İstanbul yüzde 1,56'lık düşüşle 7992 puanla haftayı tamamladığını söyleyen Memiş, borsa hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:

"8000 altında kapanış gerçekleşti. Borsada 7750, 7500 belki 7150 puana kadar bir gerileme beklediğimi ifade ettim. Borsa tarafında kenarda beklemeye devam ediyorum. 8000 üzerindeki ataklarla gaza gelen yatırımcısına uyarılarım oldu sabırlı olun diye. 2024 yılında 15 bin puana kadar endeks tarafında yükselişi göreceğiz demiştim.

2024 yılında dolar bazlı borsanın 450 dolara kadar yükseleceğini öngörüyorum ancak biz aldıktan sonra. Önce alalım, 3 hisse senedine giriş yapalım, yükselişleri sık sık konuşmaya vaktimiz olacak. Benim alabileceğim seviyeye henüz gelmedi borsa ama. Bu yıl değil, 2024 yılında satacağız. 7 milyondan yatırımcı olan bir piyasa. Yine, acemi yatırımcıların yoğun olduğu bir platform oluştuğu için acemi yatırımcıların kazanamayacağı bir süreçten de geçiyoruz."

'DOLARDAN MEDET UMANLARA ÜZÜLÜYORUM'

İslam Memiş, dolar ve euro kuru için de açıklamalarda bulundu, özellikle euro'ya işaret ederek şunları söyledi:

"Dolar TL kuru 26.98 lirada. Güçlü duruşunu koruyor. Uluslararası piyasalarda da güçlü. Yükseliş trendi devam edecek. 29.90 yıl sonu öngörüm. Elinde dolar bulunduran var. Dolar alıp bankada bulunduranlar var. Dolardan medet umanlar var, üzülüyorum. Onlara söyleyecek çok da bir şeyim yok. Parite üzerinden euro'ya geçmek fırsat, sterline geçmek için bir fırsat ama ne yazık ki benim dolarım var bekleyeyim mi diye sorular gelmeye devam ediyor. Euro TL kuru 28.81 seviyesinde. Yıl sonunda yukarı yönlü hareketlerle 30 liradan kapanış yapacağımızı tahmin ediyorum."

'BU HAFTA ALIM YAPANLAR İYİ KARAR VERDİ'

Ons altın ve gram altında geride bıraktığımız haftayı analiz eden Memiş, uzun vadeli öngörüsünde ise gram altında 2500 TL'ye dikkat çekti. Ons altın bin 928 dolarda yüzde 1 primle haftayı kapadığını dile getiren Memiş altınla ilgili şu öngörülerde bulundu:

"Hızlı bir toparlanma oldu. Fed'in faiz kararı var, yine bir dalgalanma olacak. Yüzde 3.7 geldi ABD enflasyonu. Enflasyon geri gelecek ve artmaya devam edecek. Daha kötüsü, ABD'de enflasyonun yüzde 4'e çıkacağına tanık olacağız. Altın fiyatlarında, gümüş fiyatlarında böylece düşüşler kalıcı olmayacak. Şu anda 1928 dolarda, yukarıda 1960 direnci var.

Gram altın TL ekranlarda 1662 lira. Serbest piyasalarda 1702-1712 lira. 1700 altına sarktı bu hafta ancak kesinlikle dip seviyeler, fırsatları kaçırmayın, yıl sonunda 1880, 2024 yılının ortalarında, yaz aylarında 2500 lira seviyelerini bekliyorum. Bir yıl sonraki fiyatı baz aldığımızda bugünkü fiyatlar çok ucuz. Bu hafta alım yapanlar iyi karar verdi."

Bakan Vedat Işıkhan'dan asgari ücret açıklaması: Yıl sonunu bekleyin Bakan Vedat Işıkhan'dan asgari ücret açıklaması: Yıl sonunu bekleyin