Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş'ten yatırımcılara altın uyarısı geldi. Memiş kısa vadeli yatırımcıların ise dikkatli olması konusunda uyardı.

Euro tarafında yaşanan her düşüşün alım fırsatı olduğunu belirten İslam Memiş, dolardan uzak durulmasını tavsiye etti. Memiş, eline yeni dolar geçen, geçecek olan ya da mevcut elinde dolar olan yatırımcıların dolarlarını sterlin veya euro para birimine ya da altın gümüş gibi farklı yatırım araçlarına çevirmesi gerektiğini belirtti.

İslam Memiş, borsa ve döviz değerlendirmesinin ardından gram altın tahminlerini sıraladı ve uyarıda bulundu...

Ons altın tarafındaki baskılanma da geriledi. 1890 dolar destek seviyesi çalışacak gibi. 1902'ye kadar geriledi, aşağıda 1890 dolar seviyesi var. Bu geri çekilmeler dolar üzerinden veya euro üzerinden parite yapacak yatırımcılara fırsat sunuyor.

1890'lu seviyeler kalıcı olmayacaktır. Ekim itibarıyla 2000 üzerinde hızlı ataklar öncesi buraları değerlendirmek gerekiyor. Ekimde 2150'yi görebiliriz. Yılın son çeyreği için hazırlık yapanlar bu düşüşleri değerlendirmeli. Bu gerilemenin sebebi dolar endeksidir ve bu düşüşler kalıcı değildir.

Gram altın TL'de 1660'lı rakamlar hiçbir şey ifade etmiyor. Gram altın TL fiyatları 1712 TL-1719 TL. 50 liralık makas geçerliliğini koruyor. Bu makas artık düşmeyecektir. Hem bozduranlar hem alacaklar için önemli bir uyarı.

Gram altın TL ekran ve internet tarafında en az 50 liralık makas olacaktır. Talep ne kadar oluşursa makas aralığı bir o kadar açılacaktır. Sanalda altın yatırımı yapan arkadaşlar da bankacılık uygulamasından makas aralıklarına bakabilir. Gram altın TL'de serbest piyasalarda 1751 lira görüldü. Gram altın TL'de fiyat farklılığı oluştuğu için 1700 altında fiziki tarafta bir işlem beklemiyorum.

Sanal ortamda olabilir 1660 ama fiziki tarafta 1700 altında rakamlar beklemiyorum. Ekim ayı itibarıyla gram altında 1800'lü rakamları konuşacağız. 1820, 1880 TL rakamları oluşacaktır.

Editör: Aliye Tulum