İslam Memiş TV100’de yayımlanan yazısında “Bu hafta küresel piyasaların odağında ABD enflasyon verisi olacak. Ondan sebep kritik hafta olduğunu söyleyebilirim. ABD’de enflasyonun yine yüksek geleceğini, enflasyon ile mücadelenin kolay olmadığını göreceğiz” ifadesini kullandı. Memiş, "Haziran sonrası enflasyonun geri geleceğini sık sık belirttiğimi anımsatmak isterim. Tüm ülkeler enflasyonu maalesef tekrar hissedecek'' dedi.

İSLAM MEMİŞ'İN DOLAR VE ALTIN AÇIKLAMASI

DOLAR KARŞISINDA DEĞER KAYBEDERLER

ABD enflasyonu 3,6-3,7 açıklanırsa şaşırmayın! Enflasyonun yüksek gelmesi, Fed’in faiz artıracağı anlamına gelir. Evet Fed, Eylül toplantısında (haftaya) faiz artırır. Bu hafta uluslararası piyasalarda dolar değer kazanır, dolar karşısındaki enstrümanlar değer kaybeder.

Bu gece yarısı benzin ucuzlayacak! 26 Eylül 2023 benzin ve motorin fiyatları Bu gece yarısı benzin ucuzlayacak! 26 Eylül 2023 benzin ve motorin fiyatları

EKİM'DEN SONRA RÜZGAR TERSİNE DÖNECEK

Eylül sonuna kadar bu senaryo devam eder. Ancak Ekim itibariyle rüzgar tersine dönecektir. Dolar endeksi (dxy) 106 seviyesine yükselebilir.

Altının ons fiyatı, 1.905 dolar, EUR/USD paritesi 1,06, gümüşün ons fiyatı 21,20 dolar seviyelerine gerileyebilir. Bu hafta da dolar karşısındaki enstrümanlar toplanır. Uluslararası piyasalarda bu hafta doların haftası.

İçerde ise Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Orta Vadeli Program’a (OVP) ilişkin açıklamalarını takip edeceğiz. OVP nasıl işlecek, bizi neler bekliyor gibi soruların cevabını arayacağız. Önümüzdeki hafta TCMB’nin faiz kararı var. Faiz artırımı yapacağına kesin gözüyle bakılıyor. BİST 100 endeksi bu hafta da yükselişini sürdürebilir. Ancak önümüzdeki haftaya dikkat! Çünkü borsaya alternatif kazançlı bir seçenek var.

FAİZE GEÇEBİLİRLER

Borsada kazananlar, kâr çıkışı yapıp faize geçebilir. Dolar/TL kuru, diğer yabancı para birimleri ve karşısındaki enstrümanların TL değerinde düşüş beklenmemeli.