Londra merkezli Al Majalla dergisine geniş bir röportaj veren Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, siyasete neden girdiğiyle ilgili soruya, “Sadece bir pozisyona sahip olmak için bakan ve başbakan olmadım. Ben siyasete Erdoğan'ı desteklemek için, istibdada karşı Erdoğan'ı savunmak için, derin devletin partimizi kapatma operasyonlarına karşı koymak için girdim” diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın çok özel bir güç yozlaşması yaşadığını belirtti. 

Karar'ın haberine göre, Al Majalla Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Hamidi’nin “Sayın Erdoğan'ı çok iyi tanıyorsunuz. Çok yakın arkadaştınız. Şimdi onun hakkında ne düşünüyorsunuz?” sorusuna karşılık “Tarihte idealizmden Makyavelciliğe geçen liderlerin buna benzer pek çok örneğini görebilirsiniz. Bu liderler gibi Erdoğan da iktidarda kalmak için her şeyi yapacaktır ama birlikte çalıştığımızda onunla gurur duyuyordum çünkü aynı değerleri savunuyorduk” dedi.

Ahmet Davutoğlu ayrıca, Akademisyen olduğunu kimsenin bilmediğini  ifade ederk "Akademisyen olduğunu kimsenin bilmediğini belirten Davutoğlu, “Dışişleri bakanı ve milletvekili olmak için üç teklifi geri çevirdim. 2007 yılına kadar baş danışman ve büyükelçiydim. 2007'de Abdullah Gül cumhurbaşkanı olunca bana yine dışişleri bakanlığı teklifinde bulundu. Hayır dedim ve akademiye geri döndüm” ifadelerini kullandı.

Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a salladı Faik Öztrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a salladı

Mart 2008'de AK Parti'ye karşı açılan kapatma davasının siyasete girmesi için bir dönüm noktası olduğunu belirten Davutoğlu, siyasete Erdoğan'ı desteklemek, istibdada karşı çıkmak ve derin devletin partiyi kapatma operasyonlarına karşı koymak için girdiğini belirtti.