7. Yargı Paketi'nin yayınlanmasının ardından Ceza İnfaz Kurumları ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğü personellerine yapılacak olan ek ödeme kanun teklifinde yer almayınca infaz koruma memurları bu olaya tepki gösterdi.

Her türlü iletişimden uzak ve kapalı kapılar ardından çalışan ceza infaz kurumlarının çalışanlarına tehdit, şantaj, küfür ve hakaret edilmesine rağmen görevlerini layıkıyla yapmaya devam diyor. Ceza infaz çalışanlarına  verilen sözlerin tutulması için sosyal medyada çalışma başlattılar.

BAKAN BOZDAĞ'A SESLENDİLER

Ceza memurları sosyal medyadan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ başta olmak üzere bütün siyasi ve yetkililere seslenen ceza infaz koruma memurları en kısa zamanda verilen sözlerin tutulmasını istediklerini söyledi.

7. Yargı Paketi Yasa Tasarısı kapsamında Madde 46(Ek Madde 39)’da İnfaz ve Koruma Memurlarına her ay 6000-8000 gösterge rakamının memur aylıklarına uygulanan aylık katsayı ile çarpımı sonucunda elde edilen rakamın ek ödeme yapılacağı “Maaş İyileştirilmesi Maddesi” 09/03/2023 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisine sunulan kanun tasarısından çıkartılmış ve sadece 16. Madde de belirtilen 12/04/1991 tarihli ve 3713 sayılı “Terörle Mücadele Kanunun Ek 1. Maddesinin 2. Fıkrasının (B) bendinde yer alan “Mensup Personeli” ibaresi “Mensup Personeli ve Ceza İnfaz Kurumu Müdürü, İnfaz ve Koruma Başmemuru ile İnfaz ve Koruma Memuru Unvanlı Ceza İnfaz Kurumu Personeli” maddesi eklenmiştir.

CEZA İNFAZ KORUMA MEMURLARI EN ZOR ZAMANDA GÖREVİNİ LAYIKIYLA YAPTILAR

Bu “Maaş İyileştirilmesi Maddesinin” çıkartılması tüm İnfaz Ve Koruma Memurları ile yakınlarını büyük bir hayal kırıklığına uğratmıştır. Her türlü iletişim aracından uzak ve kapalı kapılar ardında çalıştığımız ceza infaz kurumlarında; hükümlü ve tutukluların infazının yerine getirilmesi kapsamında her türlü tehdit, saldırı, şantaj, küfür ve hakaret ile bombalı ve silahlı terör saldırılarına maruz kalan, şanlı üniformamız ile kahramanca ve fedakârca görev yapan İnfaz Koruma Memurları, görevini layıkıyla ve vatan aşkıyla devletinin en zor zamanında bile (15 Temmuz hain darbe girişimi, Covid-19 döneminde ailesinden ayrı ceza infaz kurumunda aylarca yatılı kalarak, orman yangınlarında ve depremlerde görev alarak) hiçbir karşılık ve menfaat gözetmeksizin görevine devam etmiştir ve etmektedir.

VERİLEN SÖZLERİN TUTULMASINI BEKLİYORLAR

İnfaz ve Koruma Memurları ile dolaylı yoldan sayısı 800 bin yapan yakınlarının halen umutla beklediği ve geleceğine inandığı “Maaş İyileştirilmesinin” bizlere verilmesini arz ve talep ederiz. Ayrıca sonrasında Kahraman İnfaz ve Koruma Memurları olarak ilerleyen süreçte bizlere; Emniyet Hizmetleri Sınıfı, Meslek Kanunu, Moral, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezleri, Ek Emeklilik Sistemi, Yıpranma Hakkının Genişletilmesi, Ek mesai ücretleri gibi haklarımızın da verilmesini arz ve talep ederiz.

Ömer Yıldızcı