İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu 'Afetlere Karşı Dayanıklı İstanbul' projesini anlatıyor. 

İmamoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Özgür Demirtaş hükümete seslendi: Neyi bekliyorsunuz? Özgür Demirtaş hükümete seslendi: Neyi bekliyorsunuz?

“Göreve gelince gördük ki İstanbul’da afete karşı bir proje yapılmamış. İBB kentsel dönüşümden resmen çekilmiş, sorumluluk bakanlık ve ilçe belediyelerine bırakılmıştı. ‘Hiçbir şey yapmamışlar’ demek elbette haksızlık ama özellikle İBB’yi sürecin dışına itmeleri çok kötü bir sonuca neden oldu.

İstanbul Büyükşehir belediyesinin davetli olmadığı afet toplantıları organize edildi. Konuyu tüm taraflarıyla çalıştaylar yaptık. Deprem seferberlik planımızı kamuoyuna şeffaf bir şekilde paylaştık. İstanbul jeoloji ve hidroloji haritalarını hazırladık. Bilimsel altlıkları oluştururken bilim insanlarımız, sivil toplum örgütlerimizle, uzmanlarımızla vizyon 2050 planımızı hazırladık. Bir tarafta kamu arazileri imara açılırken diğer yandan 40-50 yıldır vatandaşların imar sorunlarını görüyoruz. Siyaset ayrımı yapmadık.

Her projemizi kopyalayıp, kendi projeleriniz gibi ballandıra ballandıra anlatabilirsiniz. Her projemize çok güveniyoruz. Dünyaya bizim gibi bakmadığınız sürece ne yazık ki bir sonuç almanızı beklemiyoruz. Çünkü çok net bir fark var, siz beton ve rant anlıyorsunuz. Biz ise bu şehri tüm değerleriyle korumayı liyakat ve bereketi anlıyoruz.

Kentsel dönüşüm projelerini bizle yapmak isteyen vatandaşlarımıza kamu bankalarından bir kuruş kredi verilmemesine rağmen yolumuza devam ettik. Kentsel dönüşümde vatandaşımızla yüzde 100 uzlaştık. Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında, toplam 5 bin 925 konutu sahiplerine teslim ettik.

6 Şubat depremlerinden sonra büyük bir başvuru patlaması yaşadık. 15 bin yüksek riskli bina tespit ettik. Yakında tüm İstanbul için bu taramayı tamamlayacağız. 

Kanal İstanbul meselesinin bir emlakçı projesi olduğunu her yerde dile getirdim, dile getiriyorum. Sürecin aslında orada emlakçılık yaparak konut arsası pazarlamak olduğunu dile getirmiştim.

KİPTAŞ ilk defa kar kaygısı gütmeden her sokağa girip vatandaşın derdine çözüm oluyor. 5 bin 925 konutu teslim ettik, 7 bin 375 konutu da yakında teslim edeceğiz. 5 bin 951 konutun inşasına da devam ediyoruz.

İstanbul’un depremle sınavı, 16 milyon insanın bir avuç insanla sınavıdır. Onlara bir kez daha diz çöktüreceğiz ama İstanbul depremde diz çökmeyecek. İstanbul hayatta kalmak, ayakta durabilmek için zamanla yarışıyor. Yoldan çıkmaya hakkımız yok, yoldan çıkarmak isteyenlere de fırsat vermeye tahammülümüz yok.

Kentsel dönüşümde riskli yapılarda bakanlığın verdiği 5.500 TL kira yardımına ek olarak 7.000 TL kira desteği vereceğiz. Riskli yapıda oturan kişi dar gelirli emekli ise bakanlığın kira yardımının üzerine 9.000 TL ek kira desteği vereceğiz.

Merkezi yönetime destek oluyoruz. Biz meseleye merkezi idare-yerel idare diye bakmadık. Bu işin bakanlığı-belediyesi olmadığını gösteriyoruz."

Editör: Amine Ebrar