İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da etkili olan sağanak ve sel baskınlarıyla ilgili açıklama yaptı. İmamoğlu, "2 bin 137 personelimizle anlık müdahalede bulunuyoruz. Valilikle irtibat halindeyiz. Yarın öğlene kadar çok parçalı yağış geçişleri beklenmektedir ama bu şiddette olması düşünülmüyor" dedi.

İstanbul'da meydana gelen sağanak yağışlar sonucunda Arnavutköy ve Başakşehir çevrelerinde saatte metrekareye 128 kilogram yağış düşerek sel baskınları yaşandı. Bu durum Arnavutköy ve Çatalca'daki birçok ev ve iş yerinin su altında kalmasına neden oldu. Ayrıca, Eyüp-Piyer Loti teleferik hattı ve Kirazlı-Kayaşehir merkez metro hattının Kayaşehir merkez istasyonu yoğun yağışlar yüzünden kapatıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise bu yaşanan sağanak yağışlar ve sel baskınları hakkında bir açıklama yaptı.

İmamoğlu'nun açıklamasından öne çıkanlar şu şekilde:

"Şu ana kadar sahada bin 808 ihbar gerçekleşti. Bazı önemli noktalarda göllenmeler ve su baskınları yaşandı. Kayaşehir istasyonumuzda göllenme ve sel sularının akışı gerçekleşti. Burada metro durağı iptal edildi.

Kayaşehir istasyonu kapalı ve müdahalelerimiz devam ediyor. Millet Kütüphanesi'nde mahsur kalan on vatandaşımıza itfaiye ekiplerimiz müdahale ediyor. Çam Sakura hastanesine müdahale ediliyor.

Anlık müdahale için irtibatımız sürüyor. 2 bin 137 personelimizle anlık müdahalede bulunuyoruz.  Valiliğimizle de eş güdümlü şekilde çalışmalarımız devam ediyor. Bazı noktalarda yağış 150 kiloyu bulmuştur.

Ankara'da uyuşturucu operasyonunda 388 kişi yakalandı Ankara'da uyuşturucu operasyonunda 388 kişi yakalandı

Geçmiş dönemlerde karşılaştığımız farklı görüntüler bu yağışta görülmemiştir. Bu da önemli bir gelişme.

Yarın öğlene kadar çok parçalı yağış geçişleri beklenmektedir ama bu şiddette olması düşünülmüyor. Anlık ihbarlarınız çok önemlidir. İklim değişikliğinin de seferberlik gerektirdiğinin ve yatırımların bunu düşünerek de yapılmasının altını çizmek istiyorum."