Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde, Kaymakam Burak Akeller’in, cuma namazı sebebiyle gitmiş olduğu camiide imam M.K.'yı mikrofonla darp ettiği iddiası ile ilgili valilik tarafından soruşturma başlatıldı.

Özgür Özel'den İmamoğlu'na gönderme! 'Bize Erdoğan çakması lazım değil' Özgür Özel'den İmamoğlu'na gönderme! 'Bize Erdoğan çakması lazım değil'

Kaymakam Akeller, konuyla ilgili olarak, "Din Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından her hafta okunması gereken hutbede, bu hafta şehitlerimiz ile ilgili olarak rahmet duası vardı. Camii imamı bu kısmı okumadı, ben de hutbeden sonra dışarıda kendisine yüksek sesle tepki gösterdim" açıklamasında bulundu.


Erhan Afyoncu, kaymakama destek verdi


Dayak tartışmaları ardından Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Erhan Afyoncu, sosyal medya hesabından konuya ilişkin tepkisini paylaştı. Afyoncu, Hutbenin bir devletin ve devlet başkanının hakimiyet sembollerinden biri olduğunu savunarak "Türkiye'nin güvenliği için mücadele eden ve şehadet şerbetini içen kahramanlara rahmet okuyamayan bir imam Türkiye Cumhuriyeti'nin din görevlisi olamaz" dedi.


"Devlet adamı olduğunu gösterir"


Kaymakam Burak Akeller'in olaya müdahale etmesine hak veren Afyoncu, "Kaymakam beyin müdahale ederek hutbeyi tam okutması devlet adamlığını gösterir. Daha sonra hatası olduysa soruşturmada ortaya çıkar" ifadelerini kullandı.
Afyoncu, bununla birlikte asıl olarak Kaymakam Burak Akeller'e saldıranların utanması gerektiğini söyleyerek, "Devletin gönderdiği hutbeyi eksik okuyan, Şehidlere rahmet okumayan din görevlisine bir laf etmeden ispat edilmemiş iddialar üzerinden kaymakama saldıranların utanması gerekir" sözlerini kaydetti.

Editör: Nigar Topcu