Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) University of Colorado Boulder'dan bilim insanları, çiftlerin ne kadar benzer ya da zıt olduğunu anlamak için 80 bin çift arasındaki ilişkiyi inceledi. 

Araştırmada çiftlerin siyasi ve dini görüşleri, eğitim seviyeleri ile IQ'nun da bulunduğu 133 özellik analiz edildi.

Uzmanlar ayrıca 1903'dan beri milyonlarca çiftle yapılan yaklaşık 200 araştırmayı da inceledi.

ÇİFTLERİN YÜZDE 82 İLE 89'UNUN TERCİHLERİNDE BENZERLİK VAR

İncelenen çiftlerin yüzde 82 ile 89'u tercihlerinde benzerlik gösterirken, yalnızca yüzde 3'ü önemli farklılık gösterdi.

Araştırma, sigara kullananların, ağır bir şekilde alkol tüketenlerin ve çay içmeyen insanlarının çoğunun benzer alışkanlıkları paylaşan kişilerle birlikte olduğunu ortaya çıkardı.

Ancak araştırma, çiftlerin boy, kilo, sağlık durumu ve kişilik gibi özelliklerinin benzemediğini de tespit etti ve sosyal insanların başka sosyal kişilerle beraber olma olasılığı asosyal biriyle olmalarından daha yüksek olmadığı buldu.

Kabine Toplantısından emekliye zam çıkmadı: Cemal Enginyurt isyan etti Kabine Toplantısından emekliye zam çıkmadı: Cemal Enginyurt isyan etti

resim_2023-09-06_132602604

İnceleme, çiftlerde doğum yılı, cinsel partner sayısı ve anne sütüyle büyütülme gibi daha az bilinen özellikler arasında benzerlikler olduğunu da ortaya çıkardı.

Birbirini çeken zıt kutuplar arasında ise uzmanlar erken kalkanların gece kuşlarıyla, solakların sağlaklarla ve endişelenme eğilimi olanların olmayanlarla eşleşmesinde zayıf bir bağlantı kurdu. 

resim_2023-09-06_132621042

Araştırmanın yazarlarından doktora öğrencisi Tanya Horwitz, "İlişkilerimiz hakkında bir seçeneğimiz olduğunu hissettiğimiz durumlarda bile, perde arkasında tam olarak farkında olmadığımız mekanizmalar gerçekleşiyor olabilir." dedi.

Eşcinsel çiftlerde bu özelliklerde değişiklikler olabileceğini düşündükleri için, araştırmacılar bu konuda ayrı bir inceleme yapmayı planlıyor.