Bazı gazetelerde yer alan "Afgalanlar Pendik sahilinde askeri eğitim yaptı" başlıklı habere, İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezinden yalanlama geldi.

Söz konusu haberde, "Pendik sahilinde yürüyen bir vatandaş tarafından kayda alınan görüntülerde, sahil kenarında çeşitli spor hareketleri yapan Afgan grup, izleyenleri pes dedirtti. Başlarında bulunan eğitmenin yere uzanan Afganlara mekik ve şınav çektirdiği görüldü." denilmişti.

"O anları kayıt altına alan vatandaş, durumu polis ekiplerine haber verdi." diye devam eden haberde, şu ifadeler yer almıştı:

"Ardından da olay yerine gelen polis ekipleri Afgan grubu bölgeden uzaklaştırdığı bildirilirken grup hakkında herhangi bir sınır dışı işleminin yapılmaması ise dikkatleri çekti. Sınırlarımızdan her gün kaçak bir şekilde ellerini kollarını sallayarak giriş yapan Afganların askeri eğitim aldıkları hatta bu eğitimleri ABD ordusunun verdiği de iddia ediliyor."

Dezenformasyonla Mücadele Merkezinin sosyal medyadan yayımladığı bildiride, haberin doğru olmadığı kaydedildi.

Yapılan açıklamada, "İddiaya konu görüntülerde spor yapan kişilerin, Pakistan Milgem projesi kapsamında inşa edilen BABUR korveti test ve eğitim faaliyetleri için İstanbul Tersanesi Komutanlığında görevli Pakistan DZKK personeli olduğu tespit edilmiştir." denildi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

"Asılsız iddialara itibar etmeyiniz. Sosyal medyada paylaşılan ve basın yayın organlarında habere konu olan, 'Afganlar Pendik Sahili'nde askeri eğitim yaptı' iddiası doğru değildir."

Ünlü astrolog Dinçer Güner sonbahar mevsiminde bizleri neler bekliyor açıkladı! Ünlü astrolog Dinçer Güner sonbahar mevsiminde bizleri neler bekliyor açıkladı!