İlber Ortaylı'dan Celal Şengör açıklaması: Celal'in konumu tartışılamaz!

Prof. Dr. İlber Ortaylı katıldığı canlı yayın programında Celal Şengör hakkında söylediği sözler gündem olmuştu. Ortaylı, Prof. Dr. Celal Şengör hakkında bir açıklama yaptı. İşte Ortaylı'nın o açıklaması...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Prof. Dr. İlber Ortaylı katıldığı bir canlı yayın programında yayının bittiğini sanıp Celal Şengör hakkında konuşmuştu. Ortaylı'nın bu sözleri sosyal medya gündemini salladı. Daha sonrasında Ortaylı bir açıklama yaptı.

Prof. Dr. İlber Ortaylı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklama şu şekilde:

"Celal Şengör, Fuat Köprülü’den sonra Rusya Bilimler Akademisi’ne seçilen ilk Türk’tür. Bu jeoloji dalındadır. Avusturya Bilim Akademisi için de aynı şey geçerlidir. Zaten jeoloji dalında Avrupa’da büyük ödül aldı (bu ödül jeoloji dalının Nobel’i demektir). Amerika Bilimler Akademisi, Avrupa Bilimler Akademisi ve Sırbistan Bilimler Akademisi üyesidir.

Fransızcayı College de France’da ders verecek kadar iyi bilir. Rusça da bilir. Dünya onu tanımasına rağmen hiçbir zaman Türkiye'yi ve Teknik Üniversite’yi bırakıp gitmeyi düşünmeyecek kadar da vatanseverdir. Türk bilim tarihini, Türkiye kütüphanelerinde, yazma eserler arasında onun kadar takip eden bir Türk doğa bilimcisi tanımıyorum. Fuat Sezgin gibi aynı şekilde zamanında dışarı kovalanan bir hocayla en çok o mesai halindeydi. Kâzım Çeçen Hoca’yla en çok teşrikimesai eden profesörlerden biri. Fuat Köprülü ve Halil İnalcık Hoca’ya kasideler döşenecek kadar hayran.

Geçenlerde yaptığım TV programında sohbet yarıda kesildiği için benim Celal Hoca’yı ilmiyle değerlendirdiğim zannedilmiş. Sohbetin tamamı dinlense konunun son depremlere dair alanım dışından bir yorum olduğu rahatlıkla anlaşılacaktır. Celal Şengör’ün hem Türkiye’de hem de Dünya’da bulunduğu konum tartışılmazdır. Celal Şengör Türkiye’de varlığıyla övündüğüm ulusal kıymet hazinemizin en önemli simalarından biridir. Tekrar kamuoyuna duyurmak isterim."

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN