Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), ikinci konut alımlarına yönelik kredi kısıtlamaları getirdi.

Artık ikinci konut alacak bireylerin kullanabileceği kredi miktarı, önceki düzenlemelere göre yüzde 75 daha az olacak. Ancak ilk evini satın alanlar için böyle bir kredi kısıtlaması uygulanmayacak.

Eğer tüketicilerin kendisi, eşi veya 18 yaş altındaki çocuğu üzerine zaten bir ev bulunuyorsa, ikinci bir ev için alabilecekleri kredi miktarı daha da sınırlı olacak.

Yeni kararlar çerçevesinde, 5 milyon liraya kadar olan sıfır konutlar için yüzde 22,5 oranında kredi verilebilecek. Ancak bu oran, 5 ila 10 milyon lira arasındaki sıfır konutlar için yüzde 20'ye düşecek.

İkinci el konut tercih edenler için de benzer şekilde düzenlemeler yapıldı. Buna göre, 1 milyon liranın altındaki ikinci el konutlar için yüzde 22,5 oranında kredi imkanı sağlanacak. 1 ila 2 milyon lira arasındaki ikinci el konutlar için ise yüzde 17,5 oranında kredi kullanılabilecek.

Ayrıca, ikinci konut kredilerini sağlayan bankalar da daha yüksek risk taşıyacak. Bu bankalarda uygulanacak risk ağırlığı oranı yüzde 150 olarak belirlendi.

Editör: Batuhan Yavuz