İkinci el araba fiyatlarının artış gösterebileceği yönünde endişe verici bir açıklama yapıldı. Dolar kurunun seçim öncesi Merkez Bankası tarafından yapılan döviz satışlarıyla tutulduğu ekonomistler tarafından çokça dile getirilirken ikinci el araba konusunda uzman isimler dolar kuruna bağlı olarak İkinci el araba fiyatlarında sert bir yükseliş gözlemlenebileceğini ifade etti.

FİYATLAR DAHA DA ARTACAK

2 yıl öncel 114 bin TL’ye alıcı bulan hafif ticari araç kategorisindeki Citroen Berlingo şu anda 800 bin TL’nin üzerinde bir fiyata sahip. Dolar kurunun artışının yanı sıra Özellikle ikinci el araç piyasasındaki bu hızlı fiyat artışının sebebi, sıfır araç stoğunun yetersizliği olarak da gösteriliyor. Uzmanlar, seçim sonrasında sıfır araç stoğunda bir değişiklik beklenmediğini belirtiyorlar. Bu durumda, ikinci el araç fiyatlarının düşmek yerine daha da yükselme eğiliminde olduğu düşünülüyor.

Örneğin, döviz kurundaki 1 birimlik artışa karşın araç fiyatlarının 5 birimlik bir artış gösterdiği görülüyor. Bu durum, tüketiciler arasında büyük bir hayal kırıklığına yol açıyor. Uzmanlar, şartların değişmemesi halinde, önümüzdeki Kurban Bayramı'na kadar ikinci el araç fiyatlarında ciddi bir artış beklendiğini ifade ediyor.

2 yıl evvel 114 bin TL’ye satılan Citroen Berlingo hafif sıfır ticari araç şu anda 800 bin TL’nin üzerine çıktı. Dolar kuru 4 katına çıkarken sıfır araç fiyatlarının yaklaşık 8 katına çıkması anormal bir durum olarak karşılanırken ikinci el otomobillerde sıfır araç fiyatlarında ki artışlara paralel yükselmeye devam ediyor

2. EL ARABA ALMAK İSTEYEN ACELE ETMELİ

Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın 2. el araba fiyatlarındaki yükselişle ilgili "0 km araç bulamayanların ikinci ele dönmesi, piyasadaki fiyatları körüklüyor. Mayıs ayında ikinci elde satılan otomobil ve hafif ticari araçların ortalama fiyatlarının yaklaşık 754 bin TL oldu”  analizinde bulunurken 2. el araba almayı düşünenleri de "Döviz kuru nedeniyle 0 km otomobillerin fiyatlarında yaşanacak yükselmesinin ikinci el piyasasına da yansıyacağı için fiyat artışı kaçınılmaz olacak.”  sözleri eşliğinde acele etmeleri konusunda uyardı.