İhsan Eliaçık karara isyan etti: Tek adamlığın dinî diktatörlüğe dönüşmesi!

İlahiyatçı İhsan Eliaçık'ın Yaşayan Kur'an Türkçe Meal-Tesfir'i isimli çalışmasına 'İslam dininin temel nitelikleri açısından sakıncalı unsurlar içermesi' basım yasağı ve toplatma kararı verildi. Eliaçık karara, 'Tek adamlığın giderek bir dinî diktatörlüğe dönüşmesi' diyerek tepki gösterdi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

İlahiyatçı yazar İhsan Eliaçık’ın “Yaşayan Kur’an Türkçe Meal-Tefsir” adlı kitabı için basım yasağı ve toplatma kararı verildi. Kararı sosyal medya hesabından duyuran Eliaçık, kararın keyfi olduğunu belirterek tepki gösterdi. 

Eliaçık'ın paylaşımına göre, karara gerekçe olarak “İslam dininin temel nitelikleri açısından sakıncalı unsurlar içermesi” gösterildi. 

Eliaçık, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"İstanbul sulh ceza mahkemesi ‘İslam Dini’nin temel nitelikleri açısından sakıncalı unsurlar içerdiği’ gerekçesiyle ‘Yaşayan Kur’an Türkçe Meal-Tesfir’ adlı eserimiz hakkında basım, dağıtım yasağı ve toplatma kararı vermiştir."

"Tek adamlığın giderek bir dinî diktatörlüğe dönüştüğünü göstermektedir"

"Hangi kanunda ‘İslam dininin temel niteliklerine aykırı kitaplar toplatılır’ var. Bana göre de Diyanet’in meali hatta kendisi İslam dininin temel niteliklerine aykırı. Bu karar tek adamlığın giderek bir dinî diktatörlüğe dönüştüğünü göstermektedir."

"Toplatma kararı keyfidir"

"Toplatma kararı keyfidir. İslam dininin temel niteliklerine aykırı unsurlar içeren piyasada binlerce kitap vardır. Hangi kafayla böyle bir karar verdiklerini anlamak mümkün değidir. Hukuk devleti diye bir şey bırakmasalar da kanunî itirazlarımızı yapacağız."

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN