Akaryakıt ve doğal gaza gelen yüksek Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) zammının benzine ve motorine 5 lira, LPG'ye 4 lira artış olarak yansımasına tepkiler devam ederken DEVA Partisinden konuya ilişkin bir açıklama geldi. DEVA Partisi  Sözcüsü ve Ankara Milletvekili İdris Şahin, partisinin akaryakıttaki ÖTV’yi artıran Cumhurbaşkanı Kararı’nı yarın Danıştay’a taşıyacağını duyurdu.

İktidarın ekonomi yönetimini eleştiren Şahin "İktidarın ekonomi politikası tümüyle vergi ve zamlara dayanmış durumda. Maliye politikası tarafında tasarrufa yönelik hiçbir adım yok" derken "Cumhurbaşkanı Kararı’nın iptali için yarın Danıştay’a dilekçemizi vereceğiz. Çünkü Cumhurbaşkanı açıkça Anayasa'ya aykırı bir yetki kullanıyor" ifadeleriyle ÖTV artış kararını yargıya taşıyacaklarını duyurdu.

DEVA'lı Şahin zam haberlerine yer vermemeleri gerekçesiyle Sabah, Yeni Şafak, Posta, Hürriyet ve Milliyet gazetelerinin ilk sayfalarını göstererek zamların Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sorulmamasına tepki gösterdi, "Hürriyet’te, ‘Doğal gazda ÖTV arttı’ haberi, değerli Burcu Esmersoy’un düğün haberinin üçte biri oranında ana sayfada yer bulmuş" dedi.

‘AÇIKÇA ANAYASAYA AYKIRIDIR’

Şahin, akaryakıttan alınan ÖTV’nin Cumhurbaşkanı Kararı’yla toplamda 6 lira artırılmasını “Bu, mevcut ÖTV’nin 3 katına çıkması demektir. Bu ölçüsüz artış iğneden ipliğe tüm fiyatları etkileyecek, dar ve sabit gelirlilerin üzerine yıkılacaktır” diye eleştirdi.

DEVA Partisi’nin akaryakıttan alınan ÖTV’deki artışı Danıştay’a taşıyacağını duyuran Şahin, “Akaryakıt ÖTV’sindeki artışla ilgili Cumhurbaşkanı Kararı’nın iptali için yarın Danıştay’a dilekçemizi vereceğiz. Çünkü Cumhurbaşkanı açıkça Anayasa'ya aykırı bir yetki kullanıyor. Anayasa’nın 73. maddesinin 3. fıkrası ‘Vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülükler kanunla konulur, değiştirilir veya kaldırılır’ dedikten sonra 73. maddesinin 4. fıkrası ‘Kanunun belirttiği yukarı ve aşağı sınırlar içinde değişiklik yapma yetkisi Cumhurbaşkanına verilebilir’ demiştir. Anayasanın açık amir hükmünden anlaşılacağı üzere Cumhurbaşkanı, maktu olarak belirlenen vergi türlerinde artırım yapamayacak; şayet vergiyi ihdas eden kanun, oransal olarak yukarı aşağı sınırlar belirlemiş ve bu sınırlar içerisinde yürütmeye değişiklik yapma yetkisi vermişse bu durumda Cumhurbaşkanı kararıyla kanuna uygun olarak değişiklik yapılabilecektir. Oransal olarak artışın fahiş bir biçimde yüksek olması yönüyle de ‘vergi yükünün adaletli ve dengeli’ yapılması zorunluluğu itibarıyla da ölçülülük ilkesi açısından açıkça Anayasaya aykırıdır” ifadelerini kullandı.

Bu gece yarısı benzin ucuzlayacak! 26 Eylül 2023 benzin ve motorin fiyatları Bu gece yarısı benzin ucuzlayacak! 26 Eylül 2023 benzin ve motorin fiyatları

'ZAMLAR BURCU ESMERSOY HABERİNİN ÜÇTE BİRİ KADAR'

Öte yandan Şahin’in gündeminde akaryakıt ve doğalgaza ÖTV zammını görmeyen ve sayfanın alt köşelerde haberleştiren iktidara yakın basın kuruluşları da vardı.

Sabah, Yeni Şafak, Posta, Hürriyet ve Milliyet gazetelerini gösteren Şahin şöyle devam etti:

“Ülkede olgularla uğraşan ne medya ne de iktidar var. Tamamen algıyla ülke yönetmek gibi bir durum içindeler. Sabah, ana sayfasında her şeye yer vermiş ama 85 milyonu ilgilendiren zamlarla alakalı en küçük bir habere dahi dokunmamış. Yeni Şafak’ın ilk sayfasında da bu zamlarla alakalı en küçük haber söz konusu değil.

“Bizlerin ödediği vergiyle alınan Posta, Hürriyet, Milliyet… Posta’da en ufak bir zam haberi söz konusu değil. Bir dönemlerin saygın gazetesi olarak adlandırılan Milliyet’te şuracıkta bir haber… Bu medya gruplarının kendine göre lokomotifi sayılan, ödediğimiz vergilerle Ziraat Bankası’ndan kredilerle alınan Hürriyet’te, ‘Doğal gazda ÖTV arttı’ haberi, değerli Burcu Esmersoy’un düğün haberinin üçte biri oranında ana sayfada yer bulmuş. ‘85 milyonun evlatları’ manşetiyle çıkıyor ama 85 milyonu yakan zam haberlerini görmezlikten geliyor.”

‘TAM BİR İBRET VESİKASI’

Şahin ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Suudi Arabistan ziyareti öncesi yaptığı basın toplantısına katılan gazetecilerin zamları sormamasını da “Tam bir ibret vesikası. Söz alan Habertürk, TRT, CNN Türk ve A Haber temsilcilerinin Sayın Erdoğan’a soru sorarken cumhuriyet tarihimizin en büyük zamlarının yapıldığı günün ertesinde ülkede her şey güllük gülistanlıkmış gibi sorular sorması ve Türkiye’nin canını yakan MTV, akaryakıt zamları, doğal gaz zamları ile A’dan Z’ye her şeye gelen zamların hiçbir şekilde gündem yapılmaması ülkemizin içinde bulunduğu acı tablonun maalesef en bariz göstergesi olmuştur” sözleriyle değerlendirdi.