Hüseyin Baş: Buradaki binalar, evler parayla satılamaz

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, 6 Şubat depreminin merkezi olan Kahramanmaraş'ta depremzedelere hitaben bir konuşma yaptı. İşte o konuşmanın detayları...

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, 6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremin merkezi  Kahramanmaraş'ta depremzeleri ziyaret etti. Baş, çadırkentteki depremzedelere hitaben bir konuşma gerçekleştirdi.

Burada yıkılan binaların, sizin evsiz kalmanızın sebebi olan durumun sorumlusu sizler değilsiniz. Dolayısıyla bugün yeni yapılacak konutlar size para ile satılamaz. Sizin bugün yaşadığınız sorunlu günler bir şekilde sizin zararlarınız giderilerek size geri verilmek durumundadır, bu böyle olmak zorunda. Neden böyle olmak zorunda? Hepimizin anası devlet, babası devlet, büyüğü devlet, koruyucusu devlet. Bizim sigortamız kimdir, devlettir. O zaman devletlerin ve hükümetlerin ne yapmaları gerekir? Böyle afet durumlarında insanlardan para alarak onlara ev vermek değil, onların zararlarını üzerine alarak bu insanlara yardımcı olmak ve sigorta gibi işleyerek size bunları teslim etmek durumundadır zorundadır. Devlet bunu yapar. Neden bunu yapar? Eğer bu binanın yıkılmasında müteahhit sorumlu değilse, yapı denetim firması sorumlu değilse, belediye sorumlu değilse, hükümet sorumlu değilse sizler hiç sorumlu değilsiniz. Bu kadar zincirde sorumluluk kala kala oradaki bir vatandaşımıza kalıyor, bu kabul edilemez. Dolayısıyla yetkililere de buradan sizinle sesleniyoruz; burada yapılacak olan evler, binalar daireler insanlara parayla satılamaz. Bu bir mecburiyettir, bu bir hukuktur, bu bir haktır.

İNŞALLAH HER ŞEYİN ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ

Bu devlet büyük devlettir, bu millet büyük bir millettir, tarih boyunca kucaklaşmayı kenetlenmeyi ve zorlukların üstesinden gelmeyi başarmıştır. Bu zorluğun da çok güzel bir biçimde inşallah üstünden geleceğiz ve çok daha güzel Maraşlar çok daha güzel Hataylar çok daha güzel Adıyamanlar, Diyarbakırlar, Osmaniyeler… Buraları hep birlikte yeniden inşa edip çocuklarımıza emanet edeceğiz. Bu çocuklarımız orada güzel güzel yaşayacaklar inşallah. Bize düşen budur, bizim vazifemiz budur. Allah bunu yapmayı hepimize nasip etsin diyorum, tekrar çok geçmiş olsun diyorum.”

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN