Hulisi Akar ülkesine dönen Suriyeli sayısını açıkladı!

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kahramanmaraş'ta yaşanan asrın felaketinin ardından Türkiye'ye Suriye'den sığınmacı akınının olduğu iddiaları hakkında beklenen açıklamayı yaptı. Hulusi Akar yaptığı açıklamada ülkesine dönen Suriyeli sayısını da açıkladı.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Suriyeliler hakkında yaptığı açıklamada, "Asrın felaketinin ardından Türkiye'ye Suriye'den sığınmacı akınının olduğu iddiaları gerçek dışı. Tek yönlü olarak Türkiye'den Suriye'ye doğru evlerine ve topraklarına dönen Suriyeli vatandaşlar var. Şu anda bu rakam 20 bini geçti" dedi..

“İDDİALAR KESİNLİKLE GERÇEK DIŞI”

“TSK’nın kışladan geç çıkarıldığı” iddialarına ilişkin ise Akar, “Böyle bir şey söz konusu değil. Gerekli açıklamaları yaptık. Bazıları görmemekte, anlamamakta ısrar ediyor. İlk andan itibaren Mehmetçik milleti ve vatandaşı ile beraber oldu, olmaya devam ediyor. Yapılanlar da vatandaşlarımız tarafından görülüyor” ifadelerini kullandı.

“Depremin ardından Suriyeli sığınmacıların Türkiye’ye akın halinde giriş yaptığı” iddialarına ise Akar, şu yanıtı verdi: “Bu kesinlikle doğru değil. Hudutta yaptığımız incelemelerde, askeri ve sivil erkanla yaptığımız görüşmelerde, sınır hattımızdaki askeri birliklerimizde yaptığımız denetlemelerde ve hudut kapılarında yaptığımız görüşmelerde yoğun bir şekilde konuyu görüştük. Kesinlikle bu iddialar gerçek dışı. Türkiye’de yaşayan Suriyeli vatandaşlar evlerini ve yakınlarını kaybetmeleri nedeniyle kendi topraklarına dönüyor. Tek yönlü olarak Türkiye’den Suriye’ye doğru evlerine ve topraklarına dönen Suriyeli vatandaşlar var. Şu anda bu rakamın 20 bini geçtiğini takip ediyoruz.”

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN