'Hükümet istifa' tezahüratlarına ceza geliyor

Fenerbahçe-Konyaspor maçında taraftarların hükümeti istifaya davet etmesinin ardından Beşiktaş- Antalyaspor karşılaşmasından önce taraftarlar tribünlerden 'hükümet istifa' sloganları atmıştı. Çok tartışılan olayların ardından Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüplerini Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk edeceği bildirildi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Fenerbahçe ve Beşiktaş'ın maçlarında taraftarların hükümeti istifaya davet etmesinin ardından yaşanan tartışmalar devam ediyor. 'Hükümet istifa' tezahüratlarına ceza geliyor.  Türkiye Futbol Federasyonu Hukuk Müşavirliği’nin Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüplerini Disiplin Kurulu’na (PFDK) sevk edeceği bildirildi.

İki kulübün sevklerinin, TFF Disiplin Talimatı’nın 42. ve 53. maddeleri kapsamında olacağı kaydedildi. Ancak kamuoyunda yaşanabilecek tartışmaların önüne geçilmesi için sevkin “Çirkin ve kötü tezahürat” başlıklı 53. madde kapsamında yapılabileceği belirtildi.

53. madde; statlarda topluluk halinde söz veya hareketlerle ya da benzeri araçlarla aşağılayıcı, tahrik, taciz edici tezahüratta bulunulmasını yasaklıyor. Bu ihlal halinde, temsilci raporuna göre; tezahüratı yaptığı tespit edilen tribün bloklarındaki taraftarların elektronik kartları bloke edilip sonraki maça girmeleri engelleniyor.

“Ayrımcılık ve ideolojik propaganda” başlıklı 42. madde ise taraftarların tezahüratı nedeniyle kulüplere 130 bin TL’den 400 bin TL’ye kadar para cezası öngörüyor. Ek yaptırımlar bile gelebilir Ayrıca aynı maddede, “İhlalin ağırlığına göre veya tekerrür halinde, kulübe bir veya daha fazla müsabakayı seyircisiz oynama, saha kapatma, hükmen mağlubiyet, puan silme ve ihraç gibi ek cezalar da verilebilir” deniliyor.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN