HÜDAPAR'ın aile ve kadın politikaları gündeme gelmeye devam ederken partiden bir açıklama geldi. HÜDAPAR resmi Twitter hesabından paylaşılan açıklamayı partinin Genel Merkez Kadın Kolları Yönetim Kurulu Üyesi Zehra Çiftçi yaptı.

Paylaşımda “İnancımız ve medeniyet değerlerimiz bizim yegâne ölçümüzdür. Bu münasebetle kadın ve aileye bakışımız ile ilgili olarak bazı hususları bir kez daha dikkatlerinize sunmak istiyoruz.” notu yer alırken açıklamalada geçen LGBT ve evlilik dışı ilişkilere dair sözler yeniden tartışmaya yol açtı.

Çiftçi'nin konuya ilişkin sözleri şu şekilde oldu:

"Aile bir kadının ve bir erkeğin evlenmesiyle kurulur. Sapık ilişkilerle aile kurulamaz; buna aile denemez. Devlet aile kurumunu korumalıdır. Gayri meşru yollardan meydana gelmiş bir nesil toplum için bir felakettir. İnancımıza, değerlerimize ve kültürümüze uymayan Batı tipi hayat tarzının ürünü olan evlilik dışı ilişkiler nesil emniyetini tehdit eden davranışlardır. Merhametten, şefkatten yoksun; bencil ve ferdiyetçi bir toplumun ortay çıkmasına sebep olan evlilik dışı ilişkilerin önüne geçilmelidir. "

Konuşmanın devamında Çiftçi'nin sorun yaşayan çiftlerin boşanmasının zorlaştırılmasına ilişkin sözleri ise dikkat çekti. Çiftçi, "Sorun yaşayıp boşanma aşamasına gelmiş eşler arasında sulhu sağlamak için ara buluculuk yapacak sivil toplum kuruluşlarına ve şahıslara imkan verilmelidir. Bu girişimler devletçe teşvik edilerek boşanmaların önüne geçilmeli, toplumun aile yapısı korunmalıdır." ifadelerini kullandı.