14 Mayıs'ta yapılması neredeyse kesinleşen 2023 Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimleri öncesi Optimar Araştırma son anket sonuçlarını açıkladı. Optimar anketine göre, Erdoğan en yakın takipçisine dahi 4 kat fark atıyor. Anketi yorumlayan Optimar Başkanı Hilmi Daşdemir, dikkat çeken açıklamalar yaptı.

Roman dernekleri seçimlerinde destek verecekleri ittifakı açıkladı Roman dernekleri seçimlerinde destek verecekleri ittifakı açıkladı

Son 12 aylık seçim anketlerini değerlendiren Hilmi Daşdemir, Cumhur İttifakı ile Millet İttifakı arasındaki farkın iki yönlü olarak hızla açıldığını aktardı.

Yüzde 42.1 Erdoğan cevabı verdi

Aday ismi ile yapılan anketlere göre 'Bugün bir Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa oyunuzu hangi isme verirsiniz?' sorusuna yüzde 42,1 Recep Tayyip Erdoğan cevabı verilirken Erdoğan'ın en yakın takipçisi olan Kemal Kılıçdaroğlu'nu neredeyse 4'e katladığı görüldü. Kılıçdaroğlu'nu tercih edenlerin oranı 10,5'te kaldı.

Tüm adayları toplasan 10 puan gerisindeler

Aynı soruda oluşan tablonun çarpıcı yönü ise şu; Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a karşı listede 6'lı masa içerisinde yer alan tüm isimlerin toplam oy oranı bile 33,8'de kalıyor. Hilmi Daşdemir bu sonuçlar ilgili yaptığı değerlendirmede 'Erdoğan 20 yıllık iktidarından sonra hala yüzde 40-50 bandında bir yerde olması muhalefetin aslında bir ismi öne çıkaramadığı ve Erdoğan'ı aşacak bir söylem geliştiremediğinin göstergesi' ifadelerini kullandı.

Cumhur İttifakı yüzde 50 sınırında

Yüzde 41,1'lik aday güveni yoklamasını yüzde 23,6 ile CHP takip etti. Kendi adayını çıkaracağını söyleyen HDP de yüzde 9,8'de kaldı. MHP'nin de aday güveni oylamasında yüzde 8'lik bir oy oranı bulunuyor. Cumhur İttifakı'nın cumhurbaşkanlığı seçimleri için yüzde 49,1'i yakalamış olması dikkat çekiyor.