HDP eski eş Genel Başkanı Demirtaş Erdoğan'ı bombaladı: Meclis'i feshederse aday olamaz!

HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş sosyal medya hesabından 14 Mayıs seçimleri ve Erdoğan'ın adaylığı konusunda bir paylaşım yaptı. Demirtaş, 'Yüksek Seçim Kurulu muhalefetin 5 milyon oyunu iptal etse veya Erdoğan kazanana kadar seçimlerin tekrarına karar verse 'Ama bunlar zaten AKP'li' deyip normal mi karşılayacağız? ERDOĞAN MECLİSİ FESHEDERSE ADAY OLAMAZ. Anayasa bunu söylüyor' dedi.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et

HDP'nin Edirne Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 14 Mayıs'ta yapılacak olan seçimler ve Erdoğan'ın üçüncü kez adaylığını koyması hakkında açıklamalar yaptı.

Erdoğan aday olamaz

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Demirtaş, "Yüksek Seçim Kurulu muhalefetin 5 milyon oyunu iptal etse veya Erdoğan kazanana kadar seçimlerin tekrarına karar verse 'Ama bunlar zaten AKP'li' deyip normal mi karşılayacağız? ERDOĞAN MECLİSİ FESHEDERSE ADAY OLAMAZ. Anayasa bunu söylüyor" dedi.

"Yaptırım yoksa hukuk da yoktur. Yüksek Seçim Kurulu üyeleri suça ortak olurlarsa yargılanacaklarından emin olmalılar" diyen Demirtaş, "Milyonlarca insanın Yüksek Seçim Kurulunun önüne yığılarak demokratik tepkilerini göstereceklerini bilmeli ve ona göre hareket etmeliler" ifadelerini kullanarak Erdoğan'ın aday olması durumunda tepki gösterilmesi gerektiğini söyledi.

Demirtaş paylaşımını şu sözlerle bitirdi:

"Bizi içeri atan Erdoğan, içeride tutan ise muhalefetin tepkisizliğidir. Bu tepkisizlik 85 milyonu, daha yıllar boyu sürecek açık cezaevi hayatına mahkum etmektir. Belediyelere, üniversitelere kayyım; HDP'ye kapatma, Gezi, Kobani, ÇHD davaları; İBB'ye kumpas... Hepsi aynı."

 

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN