Resmi Gazete'de Merkez Bankası başkan yardımcılarının değiştiğine dair karar yayınlandı. Hatice Karahan da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Merkez Bankası başkan yardımcılığı görevine atanan ekonomistlerden biri oldu.

HATİCE KARAHAN KİMDİR?

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Hatice Karahan, aynı üniversitede İktisat yüksek lisansını tamamladıktan sonra doktora çalışmaları için ABD'ye gitti. Syracuse University'de Ekonomi doktorasını tamamlayan Karahan, burada ekonomi dersleri verdi ve Center for Policy Research içerisinde araştırmacı olarak çalıştı.

Türkiye'ye döndükten sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi'nde ders vermeye başlayan Hatice Karahan, aynı zamanda TÜBİTAK'ta danışmanlık yapmaya başladı ve 2014 yılında makroekonomi alanında doçent unvanını elde etti.

DEVA Partisi'nden Mehmet Şimşek'e tepki: Vatandaş kredi kartıyla havyar mı alıyor? DEVA Partisi'nden Mehmet Şimşek'e tepki: Vatandaş kredi kartıyla havyar mı alıyor?

Ekonomi danışmanlığı alanında faaliyet gösteren Karahan, TİM, MÜSİAD, İSO ve DEİK gibi iş dünyasının önemli kuruluşlarına desteğini sunmaktadır. Ayrıca, 2015 yılında İstanbul Medipol Üniversitesi Ekonomi ve Finans Bölümü'nün kurucu başkanı olarak atanmış ve İstanbul Medipol Üniversitesi'nde profesörlük unvanını almıştır. Hatice Karahan'ın ekonomiyle ilgili yazıları, Yeni Şafak Gazetesi'nde yayınlandı.

2017 yılında  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomiden sorumlu danışmanı olarak atanmış olan Hatice Karahan, bugün yayınlanan Resmi Gazete kararıyla TCMB'nin yeni başkan yardımcısı olduğu duyurulmuştur.

TCMB'de başkan yardımcısı olarak görev yapacak olan Hatice Karahan, Türkiye ekonomisinin yönetiminde etkin bir rol üstlenecektir.