31 Mart 2024'te gerçekleşen Hatay yerel seçiminin oy sonuçları sonunda açıklandı ve merakla beklenen soru, Hatay'ı kimin kazandığı oldu. Hatay'da seçim sonuçlarına ilişkin en güncel bilgilere ulaşmak için haberin detaylarına göz atabilirsiniz. İşte Hatay belediyesi yerel seçim sonuçları...

CHP'li Yücel: Kepez Belediye Başkanı'nın tutuklanması siyasi bir karardır CHP'li Yücel: Kepez Belediye Başkanı'nın tutuklanması siyasi bir karardır

NELER OLMUŞTU

Türkiye İşçi Partisi (TİP), Hatay'da Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Gökhan Zan'ın adaylığını geri çektiğini açıklamıştı. Parti, kararını sosyal medya hesabından kamuoyuna duyurarak bu açıklamayı yapmıştı. Zan ise "Ben adayım ve geri çekilmiyorum" şeklinde açıklama yaparak adaylığını çekmediğini duyurmuştu.

TİP'in yaptığı açıklamada, "Hatay İttifakı'nın ortak adayı olarak önerilen Gökhan Zan'ın, partimizin asla onaylamayacağı ilişkilere girdiği iddiaları tarafımıza ulaşmıştır" ifadelerine yer verilmişti. 

Açıklamada ayrıca, Gökhan Zan'ın, söz konusu iddiaların kendisine yönelik bir kumpas olduğunu ve hukuki süreç başlatacağını partiye ilettiği belirtilmişti.

CHP tarafında ise yaşanan deprem sonrasında Lütfü Savaş'a büyük tepkiler gelmişti. Yeni aday beklenilmesine rağmen Savaş'ın aday gösterilmesi eleştirilirken Özgür Özel başka alternatif bulamadık diyerek açıklama yapmıştı. Bütün bu yaşananlar AK Parti tarafını olumlu etkilediği düşünülmekteydi. Bütün bu yaşananlar sonrası gelin seçim sonuçlarına göz atalım.

Hatay Seçim Sonuçları - 31 Mart 2024 Yerel Seçim Sonuçları


Saat 10.40 itibarıyla sonuçlar;

Açılan Sandık:  %100

CHP adayı Lütfü Savaş:   %43,97

AK Parti adayı Mehmet Öntürk:  %44,47

31 Mart 2024 yerel seçiminde Hatay'da bulunan tüm sandıkların açılmasıyla resmi olmayan sonuçlara göre %44,47 oy alarak Belediye Başkanı Mehmet Öntürk olduğu açıklanmıştı. Lütfü Savaş ise açıklama yaparak 8 bin oy önde olduğunu söyleyerek gerekli yerlere itirazda bulunacaklarını açıkladı. 

Editör: Mert Kaan Taş