Asrın felaketi denilen 6 Şubat depreminde çok fazla yara alan Hatay'da doktor sorunu aylar sonra bile devam ediyor. Şehirdeki hastanelerde uzman doktor, ekipman ve ödenek eksikliği sebebiyle ameliyatlar erteleniyor. CHP Hatay Milletvekili Nermin Yıldırım Kara, kentteki hastanelerin doktor, branş, ekipman, bütçe, altyapı ve ulaşım sorunlarının belirlenmesi ve çözüm önerilerinin oluşturulması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını istedi.

UZMAN DOKTORLAR, EKİPMANLAR YOK! AMELİYAT YAPILAMIYOR

TBMM Başkanlığı’na sunulan Meclis Araştırması talebinin gerekçesinde özetle şu ifadeler yer aldı: “Depremler sonrası, çevre hastanelerin kullanılamaz hale gelmesi nedeniyle Samandağ Devlet Hastanesi’nin iş yükü ağırlaşmış, ekipman yetersizliği nedeniyle depremzedelere hizmet vermekte birçok aksaklık yaşanmıştır. Ekipman desteği, uzman doktor, yeterli ödenek ve personelin sağlanmamasından ötürü talepleri karşılayamaz hale gelmiştir.

B sınıfı hastanelerde bulunması gereken kardiyoloji, nöroloji gibi branş uzmanları konusunda yetersiz kalınmıştır. Ameliyat koşullarının iyileştirilememesinden dolayı bir süre acil doğum dışında operasyonlar gerçekleştirilememiştir. Seçim dönemine yaklaşılırken büyük bir gösteriş ile temel atma töreni yapılan Defne Devlet Hastanesi’nin yapımı seçimden önce hemen tamamlanmış ancak hizmete girdikten birkaç gün sonra hastaneyi su basmıştır. İlk su baskının üzerinden aylar geçmesine rağmen gerekli önlemlerin alınmaması sebebiyle hastanede tekrar su baskını yaşanmıştır. Halihazırda sayı ve nitelik açısından yetersiz olan ekipmanların su baskınları sonucu zarar görmesi hastanenin hizmet verme olanağını azaltmıştır.”

Bağdat Caddesi'nde ip bikiniyle geziyordu! Melisa Aydınalp gözaltına alındı Bağdat Caddesi'nde ip bikiniyle geziyordu! Melisa Aydınalp gözaltına alındı

MECLİS ARAŞTIRMASI KOMİSYONU KURULMALI

Depremzedelerin temel sağlık hizmetlerinden yararlanamadığının altını çizerek; “Hatay ilindeki hastanelerin doktor, branş, ekipman, bütçe, altyapı ve ulaşım sorunlarının belirlenmesi ve çözüm önerilerinin oluşturulması adına meclis araştırması komisyonu kurulmalı.” ifadelerini kullandı.