Hürriyet yazarı Hande Fırat vergi zammı hakkında bir yazı kaleme aldı.  Hande Fırat 6 Şubat Kahramanmaraş depremlerini örnek göstererek "Devlet şu anda kaynaklarını kullanıyor ama 100 milyar dolarlık bir maliyeti dünyada sadece kendi kaynaklarından karşılayacak sayılı ülke vardır" yorumunu yaptı. 

Hande Fırat “Vergi zamları hayatımızı zorlaştırsa da olumlu sonuçları beraberinde getirecek. Tasarruf tedbirleri yolda; devlet, vatandaşından istediği fedakârlığı kendisi de yapacak. 100 milyar doları sadece kendi kaynaklarından karışlayan sayılı ülke vardır.” ifadelerini kullandı.

Hande Fırat, ekonomi yönetiminin vergi ve harçları artırmadaki hedefi konusunda, "Alınan kararlar, atılan adımlar hayatımızı zorlaştırsa da kısa ve ortada vadede bazı olumlu sonuçları da beraberinde getirecek. Alınan kararların önemli bir bölümü cari açığı azaltmada etkili olacak" düşüncesini dile getirdi: 

İŞTE HANDE FIRAT'IN BUGÜNKÜ KÖŞE YAZISI

"Bakın mesela, cumartesi akşamı itibarıyla 472 bin yolcunun beraberinde getirdiği cep telefonu için ödenen harç miktarı 2.9 milyar lira. Bundan sonra telefon için harcın tutarı 20 bin lira olunca o kadar çok telefon gelmeyecektir.

- Ülkeden döviz çıkışına neden olacak uygulamaların zorlaştırılmasını bu çerçevede düşünmek gerekiyor.

AK Parti'de bomba Fulya Öztürk kulisi AK Parti'de bomba Fulya Öztürk kulisi

- Cari açığın düşürülmesi artık kritik öneme sahip.

- Bununla birlikte enflasyonun düşürülmesi, ülke riskinin aşağı gelmesi gibi sonuçları da göreceğimize inanıyorum.

- Bu kararların sonuçlarından biri de uluslararası kredi derecelendirme kuruşlarının not artışları olacaktır. Bu ise yurtdışından kaynakların Türkiye’ye daha kolay gelmesi ve yatırımları çekmesi açısından önemli bir gelişme olacak.

Sanmayın ki hükümet sadece vergileri, harçları artırıyor, sadece vatandaştan para istiyor. Görüştüğüm yetkililer, sadece gelir artırıcı değil gider kısıcı tasarruf tedbiri adımlarının da kısa sürede duyurulacağını söylüyor. Yani devlet, vatandaşından istediği fedakârlığı kendisi de yapacak."