AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, TV100'de Az Önce Konuştum programında Candaş Tolga Işık'a seçim ile ilgili açıklamalar yaptı.

Dağ, "seçimi ilk turda kazanacak durumdayız" dedi.

İşte Dağ'ın açıklaması:

2022 yılı dünyanın en zor yılı olarak tarihe geçti. Rusya Ukrayna savaşıyla beraber enerji fiyatlarının fırlamasını hep beraber yaşadık. Bunların maliyetinin bize yansıması oldu. En zor zamanda bizim asgari seçmen kitlemiz var. İlk turda Recep Tayyip Erdoğan gibi bir faktör olmasa ilk turda bu ülkede cumhurbaşkanlığını alabilecek bir durum söz konusu olabilir mi?

İLK TURDA SEÇİMİ KAZANABİLİRİZ

Biz şu anda ilk turda Allah’ın izniyle bu seçimi kazanacak duruma doğru yol alıyoruz ve şu anda kazanacak durumdayız. İlk turda Sayın Recep Tayyip Erdoğan tabi ki cumhurbaşkanı oluyor.

HAMZA DAĞ: TÜRKİYE'NİN HER YERİNDEN OY ALIYORUZ

Karşı tarafın bir ortak liste çalışması var. Onun illere yansımasını takip etmek lazım. Bizim şöyle bir avantajımız var. Biz AK Parti olarak Türkiye’nin her yerinden oy alan bir siyasi partiyiz. Dolayısıyla Türkiye’nin her yerinden oy alan bir siyasi parti olarak bizim almış olduğumuz oy oranının üstünde mecliste temsiliyetimiz oluşuyor. Bu yıllardır böyle.

Mecliste normal şartlarda bize 240-245 milletvekili getirmesi lazım. Ama biz geçen sefer 300 milletvekili çıkarttık. CHP yüzde 25 oy alıyor. Yüzde 25 oy ile meclise 150 milletvekili çıkartması lazım. Ama 130 milletvekili alıyor. Niye? Çünkü biz Türkiye’nin her yerinden temsiliyetimiz olduğu için biz almış olduğumuz oy oranının üstünde milletvekili alıyoruz.

-(Cumhur İttifakı neden ortak liste yapmadı?) Bu çok doğru bir anlayış değil bir önceki seçimde MHP ile ayrı bir listeye girmiştik. Büyük Birlik Partisi ve Yeniden Refah Partisi seçime ayrı bir listeyle girmek isteyince aynı ittifak içinde 2 siyasi parti ayrı bir listeyle girince MHP de ayrı biz de ayrı bir listeyle girmek istiyoruz dediler.

Hamza Dağ, eski Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek hakkında şunları söyledi:

Mehmet Bey partimizin üyesi partimizin üyesi görüşlerini her zaman bizlere ifade ediyor. Dolayısıyla Mehmet Bey bizim önümüzdeki dönemde en önemli vaat noktasında birinci işimiz afete karşı dirençli şehirler depremden sonra bu önemli hale geldi.
Işık'ın "Milletvekili listesinde yer almayan bakan var mı?" sorusuna Dağ, "Listede yer almayan bakan var." dedi.