9 - 10 Mayıs'ta Kenya'da düzenlenen Birleşmiş Milletler Sivil Toplum Konferansı’na konuşmacı olarak katılan Ahbab kurucusu ve sanatçı Haluk Levent, İsrail’in Gazze soykırımını protesto ederek savaş karşıtı Amerikalı ve Fransız öğrencilerle dayanışma içinde olduğunu söyledi.

Levent, yaptığı konuşmayı sosyal medya hesabından "Kenya’da Birleşmiş Milletler Sivil Toplum Örgütleri toplantısında aslında Ahbap faaliyetleri konusunda konuşmam istenmişti. Ama son dakikada konuşma metnimi değiştirme kararı aldım. İsrail’in Gazze ve Refah soykırımını protesto edeceğiz. Her yerde edeceğiz." notuyla paylaştı.

GAZZE'YE YARDIM GÖNDERMEYİ DENEDİK AMA...

Mersin'de TAG Otoyolu'nda zincirleme kaza: Çok sayıda ölü var! Mersin'de TAG Otoyolu'nda zincirleme kaza: Çok sayıda ölü var!

Levent, Nairobi’deki konferansta yaptığı konuşmada, “Benim adım Haluk Levent. Bugün size güzel ülkem Türkiye’nin selamlarını getirdim. Bugün burada sadece bir rock sanatçısı olarak değil, bir iyilik organizasyonu olan Ahbap’ın kurucusu ve başkanı olarak bulunuyorum. Buraya bazı proje ve önerilerimi sizinle paylaşmak için gelmiştim. Ama bu sabah uyandığımda Gazze’de 600 binden fazla çocuğun büyük tehlike altında olduğunu öğrendim. Biz Ahbap olarak Gazze’ye insani yardım göndermeyi denedik ama pek çok engelle karşılaştık. Ve bildiğiniz gibi 100’den fazla Birleşmiş Milletler çalışını hayatını kaybetti” dedi.

Bu noktada moderatör Maria Fernanda Espinosa, Levent’in konuşmasını tamamlaması için uyarırken Levent şöyle devam etti:

“Ayrıca Başbakan Netanyahu’ya bir soru sormak istiyorum. 10 binden fazla çocuğun öldürülmesini nasıl haklı görebilirsiniz? Bu nedenle İsrail hükümetini bu zulüm ve insani krizden dolayı kınıyorum. Ayrıca, Gazze’deki savaşı protesto eden savaş karşıtı Yahudi toplumu da dahil olmak üzere, Amerikalı ve Fransız öğrencilerle dayanışma içerisindeyim.”

Moderatör Fernanda, Levent’e “Teşekkürler” dedikten sonra sıradaki konuşmacıya söz verdi.

Editör: Nigar Topcu