Sosyal medyada yayınladığı sohbet videoları ile sık sık gündem olan İmam Halil Konakçı en son Hatay'a dair açıklamaları ile tepki toplamıştı. Konakçı, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'ın kendisine yönelik "İstiklal Mahkemelerinde yargılanmalı" eleştrisine yanıt vererek "Paçan sıkıyorsa denersin o günler geride kaldı." dedi. 

Konakçı'nın Twitter hesabından yaptığı paylaşımşar şu şekilde:

"Bana bak ülkücülükten atılmış Japon Ümit Özdağ, bu ülkede milliyetçilik yapacak en son kişi bile değilsin. Ezana yapılan zulmü anlattığım sözleri kırpıp beni hedef göstermen ancak etrafında ki üç buçuk kişiyi etkiler. Benim Vatan ve ecdat sevgimi ölçmeye senin çapın yetmez.

Ümit Özdağ, 'İmam Halil Konakçı, İstiklal Mahkemeleri'nde yargılanmalı.' demiş! Ümit; istiklal mahkemesi zulümleri ve zalimleri toprak altında ve çoktandır Allahü Teala’ya hesap veriyor. Anca rüyanda görürsün bu boş hayalleri. Paçan sıkıyorsa denersin o günler geride kaldı."

Serenay Sarkıya'nın annesi Ümran Seyhan kimdir? Ümran Seyhan kaç yaşında, ne iş yapıyor? Serenay Sarkıya'nın annesi Ümran Seyhan kimdir? Ümran Seyhan kaç yaşında, ne iş yapıyor?

NE OLMUŞTU?

İmam Halil Konakçı bir videosunda Hatay'ı Kürt yurdu ilan ederek "Keşke Fransa'da kalsaydı" ifadelerini kullandı. Konakçı sohbet videosunda "‘Hatay’ın çoğunluğu Arap’tır. Kürt ve Arap kardeşlerimiz var orada. Hala da öyle. O zaman da öyleydi. 1938’e kadar Fransız işgalindeydi. Sınırın içinde mi kalsın dışında mı kalsın tartışmaları vardı. Ezan yasağı 1932’de geldi. Fransızlar, ezanı Hatay’daki Müslüman köylerinde, camilerinde yasaklamadılar. Yine Fransız işgalindeki Hatay merkezinde, köylerinde ezan ‘Allahü ekber’ diye okundu 1938’e kadar. 1938’de Hatay Türkiye topraklarına katıldığında ilk yapılan iş ezanın yasaklanması oldu. Yani Fransız’ın yapmadığı zulmü bu topraklarda yaptılar" ifadelerini kullandı.

Konakçı'nın açıklaması tepki toplarken bir eleştiri de Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ'dan geldi. Özdağ, Konakçı için "İstiklal Mahkemelerinde yargılanmalı" dediği açıklamasında "Referandum ile Türklüğü kanıtlanmış Hatay’ın çoğunluğu Arap diyerek BAAS rejiminin bile geri çektiği iddialara destek oluyor, Hatay Fransızlarda kalsaydı da ezan Arapça okunsaydı diyor. Sen bir de Cezayirlilere anlat bunu. Ve bu Türk devleti ve Milletine düşman, Hz. Muhammed, Hz. Meryem ile evlenecek diyen adamı (lafın gelişi) 5 polis memuru koruyor. Oysa hak ettiği İstiklal Mahkemesinde yargılanmak." sözlerini kullandı.