Galatasray'ın Antalyaspor'u 2-1 yendiği maçta Sarı Kırmızılılar lehine verilen penaltı kararı çok tartışılmıştı. Maçın hakemi  Abdulkadir Bitigen'in Merkez Hakem Kurulu eğitimcisi Hugh Dallas ve VAR Eğitim Danışmanı Pawel Gil ile arasında geçen konuşma sosyal medyaya sızdı. 

Görüntülerde, Galatasaray-Antalyaspor maçının ardından MHK topantısında danışman Hugh Dallas, maçın hakemi Abdülkadir Bitigen ile görüşme yapıyor. Tete'ye yapılan harekete, VAR'ın uyarısı ile tekrar izleyip penaltı veren Abdulkadir Bitigen'e "Pozisyon penaltı mıydı?" diye direkt sorması üzerine Bitigen de "Bana göre penaltı değildi!" diyor. Dallas da "O zaman neden verdin?" diye sorunca, "Siz bize eğitimlerde VAR'ın itibarını zedelemeyin! Yüzde 99.5 bile olsa uyarılara ayak uydurun" diye yanıtladığı duyuluyor.

FENERBAHÇE'DEN İSTİFA ÇAĞRISI

Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Başkanı Uğur Dündar medyada büyük yankı uyandıran diyalog hakkında sosyal medya hesabı üzerinden Abdülkadir Bitigen'e yönelik istifa edin çağrısında bulundu. Dündar paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"Abdülkadir Bitigen ve Özgür Yankaya eğer onurlu insanlarsa, ligin kaderini belirleyen (gerekçesini açıklayamadıkları) o yanlış kararları nedeniyle bugün spor kamuoyundan özür dileyip hakemliği bırakırlar!"

EURO 2024'e çeyrek finalde veda ediyoruz EURO 2024'e çeyrek finalde veda ediyoruz

Görüntülerin viral olmasının ardından Fenerbahçe Spor Kulübü'nden de resmi bir açıklama yapıldı. Kulüp yöneticilerinden Can Gebetaş tarafından yayımlanan açıklamada şöyle denildi:

"Dün kamuoyu gündemine gelen görüntüler bir kez daha gösteriyor ki Türk futbolu büyük bir kördüğüm ve bataklığın içerisine çekilmektedir. Hakemler etki ve baskı ile verdikleri standardı olmayan kararlar ile ligin kaderine, sezonun gidişine etki etmekte, sorumlular bu vahameti izlemekle yetinmekle kalmayıp bu oluşuma zemin hazırlamakta, futbola yatırım yapan, emek harcayan kulüplerin ve milyonlarca taraftarın hakkı ve hayalleri yenmektedir. Maç hakemi sadece 1 haftalık aranın ardından 3 maç ile ödüllendirilmiş olup; VAR hakemi de 30. hafta ile birlikte tekrar görev almaya başlamıştır. Trendyol Süper Lig'in 27. haftasında oynadığımız Kasımpaşa müsabakasının VAR hakemine ise 3 haftadır Merkez Hakem Kurulu tarafından görev verilmemektedir. Haykırarak kaç sezondur anlatmaya çalıştığımız zihniyet keyfi bir şekilde bu sezonu da dizayn etmeye devam etmektedir. Buradan Türkiye Futbol Federasyonuna sesleniyor, bu konuda bir açıklama beklediğimizi, sezon boyunca bu ve buna benzer yapılan tüm toplantı kayıtlarının yayınlanmasını istediğimizi kamuoyunun bilgisine sunuyoruz."

GALATASARAY'DAN İDDİALARA YANIT GELDİ

Galatasaray'da başkan yardımcısı Niyazi Yelkencioğlu, söz konusu konuşma görüntüleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Yelkencioğlu şunları söyledi:

"Bu konuyla ilgili kulübümüzün daha detaylı bir açıklama yapacağını söyleyebilirim. Bir iki ufak detayı kendim söylemek istiyorum. Amerika merkezli 'no name' bir hesabın konuşmaların arkası kesilerek, bir takım görüntülerin yayınlanması manidar. Bu görüntüler nasıl o merciye ulaştı, kaydedildi? Onu merak ediyoruz. 13 Mart'ta Ali Koç'un bahsettiği bu konuşmalar kendisine nasıl ulaştı? Fenerbahçe'nin TFF içinde nasıl bir yapılanması var? Bu bir soru işareti. Aynı hafta Fenerbahçe - Kasımpaşa maçındaki penaltı pozisyonuyla ilgili Hugh Dallas'ın yorumları Ali Koç'ta varsa ve bizimle paylaşırsa seviniriz. Sadece bizim maçla ilgili cımbızla çıkarıyorlar, kendi maçlarıyla ilgili şeyler çıkmıyor maalesef. Bunlarla ilgili baya bir merakımız var. Onları en kısa sürede ortaya çıkacağını tahmin ediyorum"

Editör: Amine Ebrar