Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, katıldığı televizyon yayınında ABD ile İran'ın kontrollü çatışmasına ilişkin açıklamalarda bulunarak  "Ateşle oynadığınız zaman o ateş her an yangına dönüşebilir. Kontrol altına alınamayabilir. Burada bir riskle karşı karşıyayız. Bu kontrol altına alınamamazlık meselesi bir tehdit olarak karşımızda duruyor." sözleri ile ABD'nin ateşle oynadığı vurgusunda bulundu.

Türkiye'nin bölgesel ortaklarla ve ABD ile sürekli görüştüğünü ifade eden Fidan, "Bölgesel yayılmadan kaçınmak lazım. Durum iyi değil. Daha büyük bir yayılmayla karşı karşıya kalabiliriz." şeklinde konuştu.

Bakan Yerlikaya canlı yayında ilk kez açıkladı! Erdoğan bakanlık haberini böyle vermiş Bakan Yerlikaya canlı yayında ilk kez açıkladı! Erdoğan bakanlık haberini böyle vermiş

"İSRAİL GÜVENLİK PEŞİNDE DEĞİL"

Dünya kamuoyunda İsrail'in güvenliği konusunun sürekli gündeme getirildiğini belirten Fidan, İsrail'in, dünya kamuoyuna yalan söylemekten vazgeçtiği zaman kendini güvende hissedeceğini söyledi. Fidan, "İsrail güvenlik peşinde değil. İsrail daha fazla toprak peşinde. Filistinlilere kendi devletini verdiği gün zaten İsrail güvende olacak." dedi.

Fidan, bölge ülkeleri olarak sorumluk almaya hazır olduklarını defaatle ilettiklerini hatırlatarak, "İki devletli çözümü gündeme getirirken bu sefer farklı olarak, metodolojik olarak da garantörlük mekanizmasını öne sürmemizin arkasında bu yatıyordu." diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Ürdün'deki ABD'ye ait Kule 22 adlı üsse düzenlenen saldırıda 3 Amerikan askeri ölmüş, 40'tan fazla asker de yaralanmıştı. ABD, saldırıya karşılık vereceğini açıklamıştı. Bu kapsamda, saldırıdan sorumlu tuttuğu İran destekli gruplara yönelik harekat başlatan ABD, Suriye ve Irak'ta İran devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü ile bağlı milis gruplara ait en az 85 hedefi hava saldırısıyla vurmuştu. ABD saldırıların devam edeceğini açıklamıştı.

Editör: Nigar Topcu