Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve mevkidaşı Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Moskova'da bir araya geldi. Görüşme sonrasında basın toplantısı gerçekleştirildi. Tahıl Koridoru'na dair açıklamada bulunan Bakan Fidan, "Ülkemizin yoğun çaba ve katkılarıyla BM yeni bir öneri paketi hazırladı. Bunun girişimi canlandırması için uygun bir zemin teşkil ettiğini düşünmekteyiz"  şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, resmi temaslarda bulunmak üzere Rusya’nın başkenti Moskova’ya gitti. Lavrov ve Fidan, şimdiye dek 3 telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Bugünkü temas, iki bakanın ilk yüz yüze görüşmesi oldu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan görüşme sonrası iki isim açıklamalarda bulundu.

LAVROV: TÜRKİYE BU KONUDA POZİTİF BİR ROL OYNUYOR

"Güncel bölgesel konular hakkında ayrıntılı değerlendirme yaptık. Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleştirilmesi konuşuldu. Ankara ve Şam'ın diplomatik ilişkileri yeniden tesis etmesi için atılacak ek adımlar konuşuldu.Ermenistan-Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi de değerlendirildi. Ermenistan-Azerbaycan-Rusya arasında varılan anlaşmalara göre çatışma sonrası yeniden yapılanma söz konusuydu. Türkiye bu konuda pozitif bir rol oynuyor.

'BM'NİN GİRİŞİMLERİNİ TAKDİR EDİYORUZ'

Ukrayna'daki son durumu da ele aldık. Putin defalarca net bir şekilde ifade etti. Bütün sorunların çözümlenmesine yönelik tedbirler alınacak, yerine getirilmemiş yükümlülüklerin yerine getirilmesini istiyoruz. BM'nin girişimlerini takdir ediyoruz. Türkiye'nin dış politika yaklaşımını takdirle karşılıyoruz. Batılı ülkeler şüphe altında bırakmak istiyor. Aynı zamanda Rus enerji kaynakları konusunda uzun vadeli tedarikler ve indirimler yapıyoruz."

FİDAN: KÖKLÜ BİR GEÇMİŞİ VAR

"Deprem sonrasında Rus dostlarımızın gösterdiği dayanışma için şükranlarımı sunuyorum. Rusya ile ilişkilerimizin köklü bir geçmişi var. İkili ve bölgesel meselelerde daima temas halindeyiz. Diyaloğumuz bölgemiz açısından kritik önem taşımakta.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Putin arasındaki dostluk ilişkilerimizde kritik bir rol oynuyor. Karadeniz girişiminin canlandırılması bugün en önemli gündem maddemizdi. Rusya'nın kendi tahıl ve gübrenin ihracatına ilişkin talebi var, bunun önemini tekrar vurguladık. 

Ülkemizin yoğun çaba ve katkılarıyla BM yeni bir öneri paketi hazırladı. Bunun girişimi canlandırması için uygun bir zemin teşkil ettiğini düşünmekteyiz.

'İŞBİRLİĞİMİZİ İLERLETMEK İÇİN NELER YAPABİLİCEĞİMİZİ..'

Bölgemizde kalıcı barışın tahsis edilmesini istiyoruz. Elimizden gelen desteği vereceğimizi teyit ettim. Kolaylaştırıcı ve arabulucu rolümüzün devam ettiğini söyledim. Cumhurbaşkanlarımız yakın zamanda Soçi'de bir araya gelecek. Bu görüşme liderlerimizin görüşmesine bir hazırlık niteliğindeydi. Genel bir değerlendirme yaptık.

İşbirliğimizi ilerletmek için neler yapabileceğimizi ele aldık. Ülkelerimiz açısından önem taşıyan Suriye, Afrika, Kafkasya'daki perspektiflerimizi karşılaştırdık. Yarın Sayın Şoygu ile bir araya geleceğim."

Editör: Şevval Başçakır