Dövizdeki değişiklikler altın piyasısını da etkilemeye devam ediyor. Gram altın haftanın son işlem gününde hem ons tarafından hem de dolar kuru tarafından destek aldı. Bunun neticesinde de ons altında beklentiyi aşan enflasyon verisiyle geri çekilme oldu. Bu enflasyon verisinin FED’in faiz artırımı kararını destekleyeceğine dair beklenti satın alınınca ons altın fiyatı 1.900 dolara doğru yaklaştı. Ancak haftanın son işlem gününde FED’in faiz artırımının garanti olmadığı fiyatlanınca ons altın 1.923 dolar ile haftayı kapattı.

GRAM ALTIN NE KADAR?

Gram altın haftanın son işlem gününde hem ons tarafından hem de dolar kuru tarafından destek aldı. Bu desteklerle beraber bankalar arası piyasada gram altın fiyatı 1.668 TL’ye kadar yükseldi. Ancak yatırımcı için önemli olan bu fiyat değil. Zira bankalar arası piyasa adı verilen ve ekran fiyatı olarak bilinin bu fiyat ile herhangi bir altın işlemi yapmak mümkün değil. Bunun için kuyumcu fiyatları araştırılıyor. Bu hafta sonu kuyumcuların gram altın için belirledikleri fiyat da belli oldu. Kuyumcularda bu hafta sonunda gram altın 1.710 TL seviyesinde işlem görüyor.

HAFTA SONU ALTIN PİYASASI 

Hafta sonu altın piyasası için şu fiyatlar uygulanıyor:

22 Ayar Altın: 1.642 TL
Çeyrek Altın: 2.805 TL
Yarım Altın: 5.611 TL
Tam Altın: 11.175 TL
Gremse Altın: 27.882 TL
14 Ayar Altın: 1.125 TL

Ek MTV'de tahsilatın yüzde 87'si gerçekleşti Ek MTV'de tahsilatın yüzde 87'si gerçekleşti

Bu belirlenen fiyatlar İstanbul Kapalıçarşı altın piyasasının güncel fiyatlarıdır. Altın fiyatları gerek İstanbul’un ilçelerinde gerekse de Türkiye’nin diğer illerinde hafta sonu nedeniyle bir miktar daha yüksek olabilir.