Merkez Bankası'nda Hafize Gaye Erkan görevden alınıp yerine Fatih Karahan getirilmişti. Gazeteci Cem Küçük gündeme bomba gibi düşen olayla ilgili dikkat çeken bir yazı kaleme aldı. Cem Küçük'e göre  Erkan'ın görevden alınmasını Mehmet Şimşek istemiş.

Mehmet Şimşek'le yakınlığı bilinen Türkiye gazetesi yazarı Cem Küçük, perde arkasında yaşananları yazdı. İşte Küçük'ün yazısından satır başları... 

Hafize Gaye Erkan biçilmiş kaftandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mehmet Şimşek’e "ekibini kurabilirsin" dedi. 

Şimşek için en önemli konu Merkez Bankası’ydı. Hafize Gaye Erkan bu makam için biçilmiş kaftandı. Dünyanın en iyi okullarında okumuş, küresel çaptaki finans kurumlarında çalışmıştı. Tam yetkili olarak göreve gelen Mehmet Şimşek, Merkez Bankası Başkanlığına Gaye Hanımı getirdi.

Hafize Hanım'ın apartmanı var

Haziran ayından bu yana işler iyi gitti. Parasal sıkılaştırma başarıldı. Faizler artırıldı. Orta Vadeli Program gayet sağlıklı bir şekilde yürütüldü. 

Ancak daha sonra bazı arızalar çıktı. ABD’de ciddi paralar kazanan Gaye Hanımın pahalı kiralardan ev bulamadığı için babasının evine yerleştiği açıklaması iyi olmadı. Çünkü Gaye Hanım zengin bir kadın ve İstanbul’da aile apartmanları olduğu biliniyor.  

Esas sorun Erkan'ın babası oldu
Esas sorun Gaye Hanımın babası oldu. Merkez Bankası, İstanbul Ataşehir’de. Babası burayı "ailenin konağı" zannetti! İşlere karıştı. İstemediğini işten attırdı. Her işe dâhil oldu...

İtibarsız gazetecilerle duyar kastı
Hangi okulda okursanız okuyun, maalesef "Ortadoğululuk" geçmiyor. ABD’de 20 sene de kalsanız, tavır değişmiyor. Gaye Hanımın babası mesela Goldman Sachs’ta kızının yanına gidip gelebiliyor muydu? Orayı da çiftlik gibi kullanmıyordu? Üstüne üstlük Gaye Hanımın babası itibarı olmayan gazeteciler üzerinden "duyar kasmaya" çalıştı...  

Hiçbir kamu görevlisi 26 gün kalamaz
Bütün bu yaşananlar Mehmet Şimşek’in kulağına gitti. Bu arada aralık ortasında ABD’ye giden Gaye Hanım 26 gün dönmedi. Şirketlerle görüşme yaptığı söylendi. Hiçbir kamu görevlisi -mecburi görevler haricinde- yurt dışında 26 gün kalamaz!  

Erdoğan Şimşek'e 'istediğini yap' dedi
Gaye Erkan’ın aile ve duygusal yapısının bu işleri kaldıramayacağını anlayan Mehmet Şimşek durumu Sayın Erdoğan’a anlattı. Erdoğan ekonomi yönetimini zaten olduğu gibi Mehmet Şimşek’e bırakmıştı. “İstediğini yapabilirsin” dedi. Zaten Şimşek de artık Gaye Hanımla bu işin gitmeyeceğini gördü.  

Meral Akşener: 6'lı masa bize göre doğruydu, size göre yanlışmış Meral Akşener: 6'lı masa bize göre doğruydu, size göre yanlışmış

Gaye Erkan'ı Şimşek görevden aldı
Şimşek tam yetkili olarak Gaye Erkan’ı görevden aldı ve yerine Fatih Karahan’ı atadı. Zaten Resmî Gazete’de Gaye Hanım için “görevden alındı” yazıyor. 

Editör: Aliye Tulum