Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023'te yeniden Cumhurbaşkanı olarak seçilmesinden hemen sonra Mehmet Şimşek, Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanmış, ardından Şimşek de ABD'de çalışan Hafize Gaye Erkan'ı Şahap Kavcıoğlu'nun yerine Merkez Bankası Başkanı olarak atamıştı.

8 Haziran 2023'te Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle başkan olan Erkan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) ilk kadın başkanı olmuştu.Görev süresi kısa süren Erkan, hakkında çıkan iddialar sonrası 2 Şubat 2024 tarihinde Merkez Bankası başkanlığından istifa etti ve yerine Fatih Karahan atandı.

Gaye Erkan’ın yeni bir göreve geleceği ileri sürüldü. Şahap Kavcıoğlu’nun Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu görevinden alınacağı ve yerine Hafize Gaye Erkan’ın atanacağı iddia edildi.Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ikna ettiği öne sürülüyor.

İKİ KAMU BANKASI GENEL MÜDÜRÜ GÖREVDEN ALINACAK

Öte yandan yine kulis bilgilerine göre, iki kamu bankası genel müdürü görevden alınacak. Bu bankalardan birinin Vakıfbank olduğu söyleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih'in tarafından görevden alınacağı iddia edildi.

NE OLMUŞTU

Merkez Bankası'nda çalışan Büşra Bozkurt, Hafize Gaye Erkan'ın babası Erol Erkan tarafından işten çıkarıldığını iddia etmiş ve durumu CİMER'e şikayet etmişti.

Gaye Erkan ile ilgili çıkan son iddiada bir tesisi personele kapatarak sadece ailesine açtığı öne sürülmüştü.

Emekli maaşları için iki formül masada! En düşük emekli maaşında rakam ne kadar olacak? Emekli maaşları için iki formül masada! En düşük emekli maaşında rakam ne kadar olacak?

Yine bir başka iddiaya göre ise Erkan’ın ailesinin yetkileri olmamasına rağmen yönetici gibi davrandığıydı.

Editör: Gülşah Yıldız