Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'a yönelik basında çıkan eski bir çalışanın babasının etkisiyle işten çıkarıldığına dair iddialara Erkan'dan yanıt geldi. Erkan, söz konusu iddiaların gerçek dışı olduğunu belirterek, bu tür haberlerin kendisi ve kurumu aleyhine yapılan kasıtlı saldırılar olduğunu ifade etti. Açıklamasında Erkan, "Sorumlular hakkında gerekli yasal haklarımı kullanacağım'' ifadeleri ile yasal haklarını sonuna kadar savunacağını vurguladı.

Asılsız Haberler Asla Kabul Edilemez

Erkan'ın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı;

Cumhubaşkanı Erdoğan'dan kritik atamalar Resmi Gazete'de! MASAK Başkanı da değişti Cumhubaşkanı Erdoğan'dan kritik atamalar Resmi Gazete'de! MASAK Başkanı da değişti

''Son günlerde şahsım ve ailemi hedef almak suretiyle, Bankamıza yönelik güven bozucu, kasıtlı ve gerçeklerle bağdaşmayan haberler dolaşıma sokulmuştur. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde ekonomi ve iş dünyasının önemli isimleriyle gerçekleştirdiğimiz ve son derece verimli geçen görüşmeler sırasında öğrendiğim bu asılsız iddialar karşısında şaşkınlığımı ve üzüntümü kamuoyu ile özellikle paylaşmak isterim. 

Şahsımı ve Bankamızı itham eden asılsız haberler asla kabul edilemez niteliktedir. Sorumlular hakkında gerekli yasal haklarımı kullanacağım.
 
Kamuoyunun bilgisine sunulur.''

Ne Olmuştu?

Merkez Bankası Başkanı'nın babasının bankada oda tahsis edildiği ve başkan yardımcısı gibi kararlar aldığı, ailesinin banka sosyal tesislerini kullanarak çalışanlara talimatlar verdiği şeklindeki iddialar, kamuoyunda tartışma yaratmıştı. Ayrıca normalde banka çalışanlarına hizmet veren sosyal tesislerin de Erkan ailesine tahsis edildiği ileri sürülmüştü.Tesis çalışanlarına sosyal tesislerde annesinin talimatlar yağdırdığı iddiaları gündem olmuştu.

Editör: Şevval Başçakır