Kılıçdaroğlu'ndan Adalet Bakanı'na bomba soru: Veysel Şahin kimlerin çıkarı için korunuyor? Kılıçdaroğlu'ndan Adalet Bakanı'na bomba soru: Veysel Şahin kimlerin çıkarı için korunuyor?

Geçtiğimiz günlerde Devlet Opera ve Balesi'ne yönelik eleştirileriyle tepki çeken Hacı Yakışıklı'ya Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Batuhan Mumcu'dan sonra şimdi de Gazeteci Barış Yarkadaş'tan tepki geldi.

TV100 kanalında Taksim Meydanı adlı programa katılan Hacı Yakışıklı ve Barış Yarkadaş arasında nabızlar yükseldi.

BALE TAM DA SENİN GİBİ BU ZİHNİYETE KARŞI

Taksim Meydan programında Yardaşan, Yakışıklı'ya oldukça sert eleştiride bulundu;

''Bale düşmanlığı yapıyorsun, sanatın her şeyine düşmansın.  Bizi mağara dönemine sokamazsın. Müzikle yaşayacağız, dansla yaşayacağız, operayla yaşayacağız, Kafkas oyunlarıyla yaşayacağız, yoga da yapacağız, jimlastik de yapacağız, horon da tepeceğiz,diz de kıracağız, cirit de atıcaz, her şeyi yapacağız. İnsanlık bize neyi miras bırakmışsa, güzel olan ne varsa bunların hepsini yaşayacağız. Saz da çalıcaz, gitar da dinlicez, bir kemanın ışığında en güzel romantik anlarımızı da yaşayacağız, ay ışığında sevgilimize gidip serenad da yapacağız. Sen ister bunu isteme, ister karşı çık, ne yaparsan yap, sanatın aydınlığıyla mücadele edemezsin. İşte bale tam da senin gibi bu zihniyete karşı. İtalya'nın rönesansında ortaya çıktı. İnsanlar çıktılar dans ettiler. Kadınlar çıktılar biz varız dediler. Operada çıktılar şiirlerini anlattılar. Operada çıktılar mitolojiyi anlattılar. Efsaneleri anlattılar. Baleyle çıktılar dinginliği, asilliği sembolize ettiler. Bunlara karşı çıkma, karşı çıkarsan kaybedersin.'' dedi.