Bazı internet sitelerinde TÜİK verilerinin yanlış açıklandığı iddia edilerek Türkiye ve İsrail arasındaki ticari işbirliğine ilişkin veriler paylaşıldı.

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), 'İsrail ile işbirliği' iddialarıyla ilgili açıklama yaptı.

MSB'den, 'İsrail ile işbirliği' iddialarına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, "İsrail'in Gazze'de ayrım gözetmeksizin, hastaneleri, okulları, ibadethaneleri, mülteci kamplarını ve sivilleri hedef alan şiddet eylemleri devam etmektedir. Filistin'in her zaman yanında olan Türkiye Cumhuriyetinin Filistinlilere zarar verecek bir faaliyet icra etmesi veya bu yönde bir faaliyetin içinde olması mümkün değildir. Bu çerçevede Milli Savunma Bakanlığı'nın İsrail ile askeri eğitim, tatbikat ve savunma sanayi işbirliği dahil hiçbir faaliyeti bulunmamaktadır" denildi.

TİCARET BAKANLIĞI'DA 'GERÇEĞİ YANSITMIYOR' DEDİ

Tanju Özcan'dan Afrika'dan gelen öğrenciler hakkında yaptırım kararı Tanju Özcan'dan Afrika'dan gelen öğrenciler hakkında yaptırım kararı

MSB ardından Ticaret Bakanlığı'ndan da iddialara ilişkin açıklama geldi. Yapılan açıklamada, "Bazı internet sitelerinde, TÜİK'in resmi verilerine göre, Ocak 2024 itibariyle Türkiye'den İsrail'e ‘Barut, patlayıcı maddeler, ateş alıcı maddeler, mühimmat, silah ve parçaları ihraç edilmeye devam edildiği ortaya çıktı’ haberi üzerine yapılan incelemelerde; Ocak ayında, 36. fasıl, barut ve patlayıcı maddeler, pirotekni mamülleri, kibritler, piroforik alaşımlar, ateş alıcı maddeler başlığı altında 'jel yakıt ve çakmak gazı', 93. fasılda ise Silahlar ve mühimmat, bunların aksam parça ve aksesuarları başlığı altında 'yivsiz av tüfeği yedek parça ve aksesuarları ile balıkçılık malzemeleri (zıpkın vb)' ihraç edildiği anlaşılmıştır. Böylece, Gümrük Tarife Cetvelinin 'fasıl' başlıklarında yer alan ifadeler manipüle edilerek, kamuoyunun yönlendirilmeye çalışıldığı anlaşılmaktadır. Söz konusu yurtdışı kaynaklı internet sitelerinin yapmış olduğu bu haberler manipülasyon amaçlı yapılmış olup, gerçeği yansıtmamaktadır" denildi.

Editör: Nigar Topcu