Daha önceleri 90’lı yıllarda kurucusu olduğu Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin (ASAM) ABD ve İsrail merkezli ve Yahudi lobisi destekli düşünce kuruluşlarıyla yaptığı ortaklaşa çalışmalar gündeme bomba gibi düşen Zafer Partisi lideri, katıldığı bir canlı yayında herhangi bir resmi görevi olmamasına karşın MOSSAD ajanlarıyla toplantılara katıldığını da kendi ağzıyla ifade etmişti.

Öte yandan Amerikan Savunma Bakanlığı tarafından fonlanan (Research and Development) RAND isimli kuruluşla da önceleri ASAM, sonrasında ise 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü üzerinden temaslarda bulunan Özdağ, bu kuruluşa ait yayınları Türkiye’de telif ödemeden basma hakkını elde etmiş, bunu da kendi kaleme aldığı bir yazısında okuyucularıyla paylaşmıştı.

Baba Özdağ’a darbe sürgünü!
27 Mayıs darbesine katılan ve ardından Millî Birlik Komitesi üyesi olan Kurmay Yüzbaşı Muzaffer Özdağ'ın oğlu olan Ümit Özdağ, darbe sonrası babasının hükûmet müşaviri olarak sürgüne gönderilmesi nedeniyle Japonya’nın başkenti Tokyo'da dünyaya geldi. Hal böyle olunca Ümit Özdağ için ‘darbenin içine doğdu’ demek yanlış olmaz. Ümit Özdağ’ın akademisyenliği sırasında kurduğu girift ilişkiler bu düşünce kuruluşlarıyla olan temaslarıyla da sınırlı değil. Ümit Özdağ ile Henri Barkey İstanbul’da bir araya geliyor. Konu elbette Ortadoğu!

Barkey ile Özdağ yan yana
Tarihler 20 Ocak 2015’i gösterdiğinde yani 15 Temmuz hain darbe girişiminin bir buçuk sene öncesine gidildiğinde Ümit Özdağ’ı, ‘Kürtler, Barış Süreci ve Bölgesel Mülahazalar’ adlı bir panelde konuşmacı olarak görüyoruz. Her ne kadar bir akademisyenin ya da bir enstitü başkanının böylesi bir panelde konuşmacı olarak yer alması normal gibi gözükse de panelin sürpriz konukları da yok değil.

Ümit Özdağ’ın bu darbe mühendisiyle işi ne?
15 Temmuz sonrası hakkında yakalama kararı çıkarılan Barkey ile yakın temas

Bu konuklardan bir tanesi Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan Osman Kavala ve hakkında yakalama kararı çıkarılan eski CIA danışmanı Henri Barkey. O dönemde ABD’de bulunan Leigh Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Barkey, İstanbul’a gelerek söz konusu panele konuşmacı olarak katılıyor. İstanbul’un orta yerinde Türkiye düşmanı tezlerini anlatan Barkey, konuşmasında Erdoğan’ın ABD’yi Kürt politikasında ikna edebilme olanağına artık sahip değil’ diyerek Türkiye karşıtı pozisyonunu da açıkça sergiliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yerel seçim mesajı: 15 Aralık'ı bekleyin Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yerel seçim mesajı: 15 Aralık'ı bekleyin

Özdağ: ABD, Erdoğan’dan öç alıyor
Aynı panele 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü Başkanı sıfatıyla katılan Ümit Özdağ ise “Amerikan yetkilileri, PKK’nın Suriye kolu olan PYD’yi bir terör örgütü olarak görmediklerini ve siyasi müzakere yaptıklarını alenen ilan ediyorlar. ABD’nin PYD’nin terör örgütü olmadığı açıklaması PKK’ye dolaylı bir destektir. Bugün Suriye’de aynı askeri ortaklığı görüyoruz. ABD, PKK’yla ilişkilerini geliştirerek AKP hükümeti ve Erdoğan’dan geçmişin öcünü alıyor” ifadelerini kullanarak akıllara birçok soru işareti bırakıyor aynı panelde.

Barkey arananlar listesinde, Ümit Özdağ’dan çıt yok!
Terör saldırıları ve darbe girişimlerinin olduğu dönemde Türkiye'deydi

Henri Barkey için İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan İddianamede, 17-25 Aralık 2013 girişimlerinin ardından ülke genelinde şiddet eylemleri ve terör saldırılarının, birçok terör örgütünce aynı yerden emir almışçasına koordineli bir şekilde yapıldığına dikkat çekilerek, Barkey'in, bu süreçte 15 Ocak-22 Ocak ve 31 Mayıs-8 Haziran 2015 arasında Türkiye'de bulunduğu, 7 Haziran 2015'teki genel seçimlerden bir hafta önce Türkiye'ye geldiği ve seçimlerin ertesi günü Türkiye'den ayrıldığının tespit edildiği vurgulandı. İddianamede, 6 Eylül 2015’te PKK tarafından Hakkâri Yüksekova'da TSK mensuplarına yönelik Dağlıca saldırısının gerçekleştirildiği ve 7 Eylül 2015’te de Iğdır'da emniyet görevlilerine ait servis aracının geçişi sırasında yola döşenen mayının patlatıldığı hatırlatıldı.

Senarist Barkey darbenin yönetmeni Adil Öksüz’ün peşinde…
Firari Adil Öksüz ile aynı ay içinde Adana'da bulundular

Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, 15 Temmuz darbe girişimini yöneten firari Adil Öksüz'ün 2016 Mart ayı içerisinde Adana'da bir toplantı düzenlediği hususunda soruşturma yürütüldüğü hatırlatılan iddianamede, şu değerlendirme yer buldu: "Şüpheli Barkey'in Adana'da bulunduğu bu süreçte Adil Öksüz veya başka bir FETÖ mensubu ile yüz yüze görüşüp görüşmediğine dair bir tespit yapılamamıştır. Hem eski istihbaratçı Henri Barkey'in hem de FETÖ'nün TSK yapılanmasındaki üst düzey mahrem imamı Adil Öksüz'ün yakalanmamak amacıyla uyguladıkları tedbirler dolayısıyla Adana'daki faaliyetlerinin, kimlerle ne konularda görüşmeler yaptıklarının tespiti de tam olarak mümkün olamamıştır. Ancak şüpheli Barkey'in 7-10 Mart tarihleri arasında İstanbul'da, 10-13 Mart tarihleri arasında Adana'da yürüttüğü çalışmalar sonrası, darbe girişimini yöneten firari Adil Öksüz'ün, 14 Mart 2016 günü Ankara'ya giderek darbe hazırlığına ilişkin bir dizi toplantı yaptığı, sonrasında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile darbe girişimi hakkında toplantı yapmak üzere 17 Mart 2016 günü ABD'ye gittiği, aynı dönemde darbenin üst düzey yöneticilerinden Kemal Batmaz, Hakan Çiçek ve Nurettin Oruç'un da toplantı için ABD'de bulunduğu anlaşılmıştır."

Barkey Yeniden Türkiye’de, bu sefer Ümit Özdağ ortalarda yok!
Darbe girişimini takip etmek amacıyla 15 Temmuz'da Türkiye'ye geldi

Şüpheli Henri Barkey'in Adil Öksüz'den bir gün sonra, 26 Haziran 2016'da Türkiye’ye geldiği, 3 Temmuz 2016 tarihine kadar çeşitli görüşmeler yaptığı ve faaliyetlerde bulunduğunun tespit edildiği aktarılan iddianamede, "Barkey'in 26-29 Haziran tarihleri arasında İstanbul'da bulunduğu, 30 Haziran 2016'da Diyarbakır'a giderek Yenişehir, Bağlar, Sur ve Kayapınar ilçelerinde çeşitli görüşmeler yaptığı ve aynı gün akşam tekrar İstanbul'a döndüğü, 3 Temmuz 2016 tarihine kadar İstanbul'da bulunduğu anlaşılmıştır" ifadeleri yer buldu. İddianamede ayrıca Henri Jak Barkey'in 3 Temmuz 2016'da Türkiye'den çıktığı ve 15 Temmuz 2016 günü sabah saatlerinde darbe girişimini takip etmek amacıyla Türkiye'ye tekrar giriş yaptığının tespit edildiği aktarıldı.

Peki Ümit Özdağ bu işin neresinde?
Babası darbeci bir asker olan ve bu nedenle sürgün edildiği için Tokyo’da dünyaya gelen Ümit Özdağ, hem akademik hem de siyasi hayatı boyunca girift ilişkileriyle gündeme geldi. Gerek Yahudi lobisi ve onun uzantılarıyla olan kuruluşlarla ilişkileri gerek Ortadoğu için birtakım kirli ajandaları olan akademisyenlerle olan ilişkileri daha önce sayısız kere gerek kamuoyunun gerek sosyal medyanın gündemini meşgul eden Zafer Partisi Genel Başkanı Özdağ’ın, açıkça Türkiye’nin bölünmesine hizmet eden bir ajan olan Henri Barkey ile olan ilişkisi de bugünlerde merak konusu. Gerek Türkiye’nin gerek Ortadoğu’nun huzuruna kasteden odaklarla yakın iş birliği içinde olduğu açık kaynaklara dayalı verilerle ortaya konan Özdağ’ın ısrarla takip ettiği ve infiale yol açan, ülke ekonomisine zarar vermeye varan politikalarının temelinde hangi mihrakların ajandasının etkili olduğu da son derece tartışmalı bir hale gelmiş durumda