Fed'in faiz kararının ardından altın piyasası yeniden dikkat çeken bir hareketliliğe sahne oldu. Yurt içinde gram altın fiyatı merakla takip edilirken altında tekrar rekor geldi. Gram altın tüm zamanların zirvesine ulaşarak en yüksek 1234 TL'yi gördü..

Sabah saatlerinde 1.994 doları gören ons altın sonrasında 1.985 dolar seviyesine kadar çekildi. Gram altın tarafında da 1.233 TL ile rekor denemesi gerçekleşirken fiyatlama 1.220 TL sınırının altında dengelendi. Çeyrek altın 2.000 lira, Cumhuriyet altını da 8.100 liradan satılıyor.

Değerli metal bankacılık krizi kaynaklı endişeler dolayısıyla güvenli liman talebi görmeyi sürdürüyor.

'TAHVİL FAİZLERİNDEKİ DÜŞÜŞ ALTIN FİYATLARINI DESTEKLİYOR'

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek dönem para politikalarına yönelik belirsizliklerin piyasalarda fiyatlamaları zorlaştırdığını belirterek, para piyasalarındaki fiyatlamalarda faiz indirimi beklentilerinin güçlendiğini kaydetti. Bankanın gelecek iki toplantıda faiz artışlarını durdurmasını ve temmuz ayında ise faiz indirimine gideceğini öngören analistler, buna paralel tahvil faizlerindeki düşüşün altın fiyatlarını desteklediğini bildirdi.

Analistler, bugün dünya genelinde imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi verileri ile ABD'de dayanıklı mal siparişlerinin takip edileceğini ifade ederek, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.970 doların destek, 2.010 doların direnç konumunda bulunduğunu söyledi.