10 ilimizi etkileyen Kahramanmaraş depreminden sonra binlerce bina vatandaşlara mezar oldu. Asrın felaketi sonrası ise Cumhurbaşkanlığı seçimi Türkiye'nin gündeminde. Herkes seçim ertelenecek mi? sorusunun cevabını merak ediyor. Seçimin erteleneceği iddialarına her gün yenileri eklenirken, YSK'da neler konuşulduğu ve YSK'nın tutumu da merak konusuydu.

Kısa Dalga'dan Ersan Atar, YSK'da konuşulduğunu belirttiği 4 senaryoyu köşesine taşıdı. Atar'ın kulislerden edindiği bilgiler şöyle:

'Tıpkı kamuoyundaki gibi YSK'da da 10 gün öncesine kadar 'Seçim 14 Mayıs'ta olursa ne olur, 18 Haziran'da olursa ne olur, neler yapılması gerekir?' sorusu üzerine iki senaryo oluşturulduğunu öğreniyoruz. Ancak deprem her şeyi, tıpkı ülkedeki gibi, YSK'da da alt üst etmiş görünüyor. Dolayısıyla da 'ikili senaryo', 'dörtlü senaryoya' dönüşmüş durumda.

Tekrar belirtelim ki bizim numaralandıracağımız senaryolar, YSK'da biri diğerinden daha öncelikli veya biri diğerine göre daha az öncelikli değil. Bu senaryoları, tek cümle içinde şöyle sıralamak mümkün: 'Yeni yasalı 18 Haziran, yeni yasasız 18 Haziran, yeni yasalı 14 Mayıs, yeni yasasız 14 Mayıs'.

Senaryoların açılımlarını da şöyle anlatabiliriz:

Birinci senaryo: Seçim 18 Haziran'da ve deprem bölgesindeki oy kullanmaya ilişkin Meclis'ten yasa çıkmıyor.

İkinci senaryo: Seçim 18 Haziran'da ve deprem bölgesindeki oy kullanmaya ilişkin Meclis'te yasal düzenleme yapılmış.

Üçüncü senaryo: Seçim 14 Mayıs'ta ve deprem bölgesindeki oy kullanmaya ilişkin Meclis'ten yasa çıkmıyor

Dördüncü senaryo: Seçim 14 Mayıs'ta ve deprem bölgesindeki oy kullanmaya ilişkin Meclis'ten yasa çıkmış.

Bir ara not: Elbetteki buradaki 'yasa'dan kasıt, Anayasa'ya 'seçim kanunlarında yapılacak değişiklikler bir yıl içinde yapılacak seçimlerde uygulanmaz' hükmüne istisna getiren bir geçici madde eklenmesi ve sonrasında ona göre Seçim Kanunu'nda değişiklik yapılması.