Sözcü Gazetesi'nden yapılan açıklamada Google, tüm bu verileri ve ilgiyi görmezden gelerek son dönemde Sozcu.com.tr’ye adeta üstü örtülü bir sansür uyguluyor” ifadeleri kullanıldı. 

Siteden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Eğer son dönemde Google'da herhangi bir haberle ilgili arama yaptığınızda SÖZCÜ'yü daha az görüyorsanız, kritik gelişmelerle ilgili doğru ve doyurucu haberleri bulmakta zorlanıyorsanız, size bir notumuz var...

Okurlarını kandırmadan, ‘tık avcılığı’ yapmadan bağımsız, özgür ve özgün haberciliği sürdüren Sozcu.com.tr, her gün milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Birçok gazete, televizyon ve portalın haber uygulamasını açık ara geride bırakan SÖZCÜ, akıllı telefon uygulamalarında en çok tercih edilen medya kuruluşu… Verilere göre, Türkiye’de dünyaca ünlü arama motoru Google’da en çok aranan 10 kelimeden biri de Sözcü.

Ancak Google, tüm bu verileri ve ilgiyi görmezden gelerek son dönemde Sozcu.com.tr’ye adeta üstü örtülü bir sansür uyguluyor.

Google’ın Haberler ve Keşfet uygulamaları, bir süredir iktidara yakınlığıyla bilinen medya kuruluşlarına daha fazla yer verirken, bağımsız medyaya daha az yer veriyordu. Mayıs ayında yapılan seçimlerden sonra bu durum daha da tuhaf bir hal aldı.

Seçimlerden önce başlayan SÖZCÜ’nün Google’daki görünürlüğündeki düşüş seçimden sonra hız kazandı. Sozcu.com.tr’nin haberlerinin görünürlüğü 20-25 milyon seviyelerinden 10 milyonun altına indi. Konuyla ilgili olarak Google yetkilileri ile yaptığımız yazışmalardan bugüne kadar bir sonuç çıkmadı. Soruna ilişkin sorularımız da cevapsız kaldı. Biz de konuyla ilgili olarak siz değerli okurlarımızı bilgilendirmek istedik.

Nedenini bilmediğimiz bir şekilde aylardır Google’ın Sozcu.com.tr’ye olan ‘kayıt’sızlığını anlamlandırmaya çalışıyoruz.


Özellikle Türkiye’de yaşayanları yakından ilgilendiren sıcak konu başlıklarında, ekonomiyle ilgili kritik haberlerde neden Sozcu.com.tr’nin Google News kullanıcılarına eskisi gibi gösterilmediğini merak ediyoruz.

Google Keşfet uygulamasından neden artık SÖZCÜ’nün kaliteli içeriklerinin eskisi gibi kullanıcılarına önerilmediğini bilmek istiyoruz.

Türkiye'de dijital medya, yıllardır bir canavarla boğuşuyor. Bu canavarın adı ise ‘arama motoru haberciliği‘, yani sektörde bilinen adıyla SEO haberciliği… Google’ın elleriyle büyüttüğü bu canavar internet medyasını teslim almış durumda…

Haber sitelerinin kalitesiz, yetersiz bilgi içeren ve hatta ziyaretçileri kandırmaya yönelik olarak ürettiği içerikler Google tarafından Türk halkına habermiş gibi sunulurken, Reuters’ın da raporunda yer verdiği gibi yazılı ve dijital medyada en çok güven duyulan kuruluş olan SÖZCÜ’nün haberleri neden görmezden gelinip arka plana atılıyor?

Google’dan cevap bekliyoruz…”

Editör: Aliye Tulum